Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 20:42

Primăriile vor putea monta camere de supraveghere video pe stâlpii de iluminat public

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat vineri legea care permite unităţilor administrativ teritoriale să monteze echipamente de supraveghere video pe stâlpii de iluminat public, potrivit news.ro. Proiect de lege a fost iniţiat de deputatul PSD Andrei Pop şi adoptat de Camera Deputaţilor în 29 iulie, în calitate de for decizional. "Unităţile Administrativ Teritoriale au dreptul de a monta echipamente electronice de supraveghere video pe stâlpii ce compun sistemul de iluminat public cu obligaţia respectării prevederilor Legii nr. 190/2018 privind măsuri de punere în aplicare a Regulamentului (UE) 2016/679 al Parlamentului European şi al Consiliului din 27 aprilie 2016 privind protecţia persoanelor fizice în ceea ce priveşte prelucrarea datelor cu caracter personal şi privind libera circulaţie a acestor date şi de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecţia datelor), cu modificările ulterioare, fără obligaţia de plată către proprietarul sistemului de iluminat public", se arată în legea promulgată de Klaus Iohannis.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It