"Mai bine mai târziu decât niciodată!" - Au fost afişate declaraţiile de avere şi de interese ale consilierilor municipali
![]()
Secretarul general al UAT Municipiul Curtea de Argeş, juristul Radu Chirca, declara în urmă cu mai bine de două luni de zile că aleşii locali, în conformitate cu prevederile legii în vigoare, au obligaţia să depună declaraţiile respective în fiecare an de mandat până cel mai târziu la data de 15 iunie. De asemenea, preciza că în condiţiile speciale generate de devansarea alegerilor cauzată de starea de alertă pentru pandemia de coronavirus, aleşii urbei trebuie să depună declaraţii suplimentare prilejuite de încheierea mandatelor. Din informaţiile furnizate de către cei vizaţi, s-au îndeplinit obligaţiile de depunere a respectivelor documente cu respectarea termenului legal, însă acestea n-au fost afişate pe site-ul Primăriei Curtea de Argeş la secţiunea "Documente publice" decât în preajma prăznuirii creştin-ortodoxe a "Adormirii Maicii Domnului". Adică la aproximativ două luni de zile de la depunere!... Ce anume a determinat această omisiune nu are cauze oficiale declarate, astfel că putem să constatăm deocamdată faptul că, în sfârşit, cetăţenii din Curtea de Argeş se pot informa de pe site-ul primăriei asupra averilor şi intereselor aleşilor locali aflaţi în mandat. Dintre care, o mare parte vor solicita prelungirea încrederii cetăţenilor pentru încă 4 ani. Şi, din păcate, sunt unii care au făcut doar figuraţie în acest mandat în care s-au mulţumit să facă parte din anumite maşini de vot, pentru a-şi încasa indemnizaţiile destul de frumuşele, comparativ cu eforturile depuse în slujba comunităţii. Iar dacă vom reaminti faptul că aproape s-a generalizat menţinerea tradiţiei de a nu se depune rapoartele anuale de activitate ale aleşilor locali, impuse de lege, devine evident faptul că pentru unii dintre aleşii de acum 4 ani, indemnizaţiile încasate fără jenă - câtă vreme n-au venit cu vreo propunere de hotărâre de consiliu, preferând să lâncezească în comodele fotolii - pot fi considerate de către spiritele cu adevărat lucide drept foloase necuvenite. Iar exemplu ilustrativ este alde cutare paraşutat în consiliu în 2016, care susţine sus şi tare "că nu s-a făcut nimic" în oraş, deşi a votat cam toate proiectele de hotărâre şi care acum, lovit de orbul găinilor sau de neputinţele vârstei, se vrea primar! Cu siguranţă, argeşenii nu vor permite un asemenea coşmar şi se vor scuti de prezenţa în viaţa publică a unor personaje paralele cu realitatea. În caz contrar vor redescoperi truismul lui Caragiale, cel cu "Curat murdar!". Şi ar fi mare păcat, chiar dacă trăim în oraşul lui Urmuz...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
