La Domneşti, lucrările de investiţii nu sunt afectate de febra electorală!

Aceasta este convingerea primarului Gabriel Zăvoianu, bazată pe ceea ce se întâmplă în aceste zile pe plan administrativ în comuna de pe Valea Râului Doamnei. "Estimăm că în maxim două săptămâni vom încheia racordarea gospodăriilor la reţeaua de alimentare cu apă. Apoi, cam tot în acest interval de timp sperăm să începem lucrările la Grădiniţă. Acolo vom avea dotări pentru două grupe aferente Programului Prelungit, dar - după toate probabilităţile - vom începe cu una, funcţie şi de numărul solicitărilor în acest sens venite de la părinţi. În luna iulie am semnat un act adiţional cu suplimentare de preţ a execuţiei cu circa 100.000 lei, impusă de faptul că documentaţia iniţială fusese întocmită înainte de apariţia Legii 114, privind majorările salariale din domeniul construcţiilor. Această sumă se va achita de la bugetul local. Oricum, obiectivul va fi finalizat în anul 2021. Pasul următor va fi acela de a demara lucrările la Liceul Tehnologic <<Petre Ionescu Muscel>>, unde vom amenaja toalete interioare şi vom adăuga un hol de trecere de 2 m, absolut necesar, deoarece sunt clase ce funcţionează în fostele săli-ateliere, care aveau ieşirea direct în curte", ne-a informat primarul Gabriel Zăvoianu.
Dumnealui ne-a confirmat faptul că va candida pentru un nou mandat din partea PSD, cu o echipă nouă, caracterizată drept tânără şi bine pregătită, care se pregăteşte să implementeze un program de dezvoltare generos. Acesta este bazat pe proiecte deja depuse pentru finanţări la forurile abilitate precum Compania Naţională de Investiţii şi Ministerul Dezvoltării, incluzând asfaltări de drumuri, reabilitarea trotuarelor pe DJ, construcţia unei săli de sport şi a amintitei grădiniţe, dar şi modernizarea Casei de Cultură.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
