Candidatul PRO ROMÂNIA la postul de primar de Curtea de Argeş nu mai vrea un consiliu local al "abţinerilor"!

După ce a caracterizat astfel legislativul municipal în şedinţa ordinară desfăşurată în data de 30 iulie, Ion Petre Păunescu şi-a nuanţat poziţia: "În cursul acestui mandat ne-am confruntat în repetate rânduri cu situaţii în care circa o treime din numărul colegilor consilieri au fost obligaţi de lege să se abţină de la votarea unor proiecte de hotărâre importante pentru comunitate. Consider că este cazul să apelez public la toate partidele angrenate în competiţia pentru alegerile locale să nu mai plaseze pe locuri eligibile persoane aflate în imposibilitatea stabilită legal de a-şi exprima poziţia şi de a se abţine. Fac trimitere directă spre persoane care prin funcţiile publice ocupate sunt puse în incompatibilitate cu calitatea de ales local. Consider că este jenant pentru cei vizaţi să fie puşi în situaţii delicate de către liderii care i-au înscris pe lista de candidaţi când se aflau în căutare disperată de voturi. Astfel de atitudini nu sunt corecte nici faţă de respectivii, dar mai ales faţă de alegătorii ce-i preţuiesc!... Cazurile de abţineri au fost destul de frecvente în actualul mandat atât la adoptarea bugetului municipal, cât şi la proiecte de hotărâri cum a fost cel în care, în şedinţa din iulie, am aprobat reţeaua şcolară din învăţământul preuniversitar din Curtea de Argeş, la care directorii de instituţii şcolare, colegii noştri Anca Răduţu Babeţ sau Gheorghe Molea, au fost siliţi prin lege să se abţină de la vot!...".
De reţinut ar fi faptul că reţeaua şcolară din municipiu pentru viitorul an de învăţământ a fost aprobată cu majoritate de voturi, deoarece avea deja "unda verde" de la Inspectoratul Şcolar Judeţean. Numărul instituţiilor care se ocupă de educaţia tinerei generaţii în Curtea de Argeş este unul impresionant şi-l justifică pe cel al angajaţilor, care nu este egalat nici măcar de cei de la puternicele firme care funcţionează la noi! Începând de la bază, reţeaua de învăţământ se prezintă astfel: Grădiniţa cu Program Prelungit (G.P.P.) "Academia Piticilor" de pe str. Despina Doamna, care are în structura sa G.P.P.-urile cu nr. 1 (str. Albeşti) şi nr. 2 (str. Victoriei); G.P.P. "O lume minunată", de pe str. Episcop Nichita şi G.P.P. "Căsuţa cu poveşti" de pe B-dul Basarabilor - care are în structură şi Grădiniţa cu Program Normal (G.P.N.), situată la Valea Sasului şi G.P.N. "Sf. Ana" - ambele pe str. Victoriei şi G.P.N. nr. 2 (str. Valea Iaşului). Acestora li se adaugă Şcolile Gimnaziale "Basarab I" (str. Posada), "Carol I" (str. Armand Călinescu), "Regina Maria" (str. Progresului nr. 2, cartierul Ivancea) şi Liceele Tehnologice "Regele Mihai I" (B-dul Basarabilor), "Ferdinand I" (str. Albeşti), Auto (str. Rm. Vâlcea), "Constantin Dobrescu" (B-dul Basarabilor), Seminarul Teologic "Neagoe Vodă Basarab" (B-dul Basarabilor) şi Clubul Copiilor (str. 1 Decembrie 1918). Nu sunt de neglijat nici unităţile de învăţământ preuniversitar particular, respectiv Grădiniţa "Sf. Nicolae" (str. Eroilor) şi Şcolile Postliceale "Henri Coandă" (str. Albeşti) sau "F.E.G. Education Iaşi" (str. Cuza Vodă).
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
