Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 22:06

UAT Bălileşti a pierdut procesul şi rămâne în carantină!

Acţiunea înaintată de autorităţile din comuna Bălileşti în vederea anulării Ordinului Şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă prinvind instituirea măsurii de carantinare zonală a localităţii enunţate anterior a fost respinsă ca neîntemeiată. Astfel, prin respingerea cererii s-a constatat faptul că Ordinul Şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă nr. 4659265 din 01.08.2020 privind instituirea carantinei zonale în comuna Bălileşti - judeţul Argeş a fost emis în mod temeinic şi legal. În acest context, Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă a subliniat importanţa măsurii de instituirie a carantinei zonale în anumite regiuni, în vederea protejării comunităţilor împotriva infectării şi limitării răspândirii coronavirusului SARS-CoV-2. "Readucem în atenţia populaţiei faptul că măsura de carantinare zonală se instituie la propunerea Direcţiei de Sănătate Publică teritorială cu avizul Institutului Naţional de Sănătate Publică şi în baza Hotărârii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă prin ordin al Şefului Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă!", au transmis reprezentanţii instituţiei.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It