Primarul Stoican este total nemulţumit de subfinanţarea administraţiei arefene

De ani de zile, finanţarea proiectelor de dezvoltare din comuna Arefu este făcută "după ureche" de către Consiliul Judeţean, iar primarul Gheorghe Stoican se plânge zadarnic de această situaţie. Proiectul domeniului schiabil de la Molivişu atârnă ca o piatră de moară de gâtul administraţiei publice locale. O situaţie similară se regăseşte şi la Cicăneşti, partener în acest generos proiect ce putea aduce judeţului un adevărat boom economic din industria turismului. Iar obligaţia cea mai greu de îndeplinit este plata ratelor la împrumutul bancar contractat de către UAT-uri, a cărei valoare anuală este pentru Arefu de 10 miliarde anual. Şi asta în ciuda faptului că în Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară au ca partener forte tocmai Consiliul Judeţean Argeş, care de ani de zile "a îngheţat" proiectul. Altfel spus se cheltuie sume enorme fără umbra de speranţă a unui minim profit. Ca şi cum n-ar fi fost de ajuns faptul că banii aşteptaţi de la forul judeţean pentru achitarea unor lucrări de infrastructură aprobate şi executate întârzie, în ultimii ani, locuitorii acestei comune se confruntă şi cu teroarea iscată de urşii ce populează zona într-un număr nepermis de mare. Impotenţa autorităţilor judeţene şi nu numai a fost demonstrată fără dubii prin declaraţiile belicoase fără acoperire, câtă vreme bunurile şi viaţa cetăţenilor sunt puse în pericol şi nu se iau măsuri drastice de rezolvare a problemei. De altfel, primarul Stoican i-a provocat în repetate rânduri pe parlamentari şi pe miniştri să adopte câte un urs ca animal de companie, în speranţa că astfel numărul fiarelor codrului ar scădea cumva. Dar a bătut toaca precum un popă cu minţile duse pe pustii pentru nişte babe surde!... Tot aşa s-a întâmplat şi cu cererile de sprijin financiar... "Deseori am trăit sentimentul că suntem trataţi ca nişte copii ai nimănui. Subfinanţarea accentuată din ultimul timp ne-a băgat într-o insuportabilă stagnare. Colac peste pupăză - vorba românului - a mai căzut peste noi şi recesiunea economică locală provocată de pandemia de coronavirus, care a determinat scăderea drastică a încasărilor la buget. Sunt unul dintre primarii cu cea mai mare vechime în Argeş şi conducerea administraţiei judeţene a aparţinut în toată această perioadă partidului în care sunt membru. Toate realizările au fost rodul unei munci încrâncenate şi riscante, iar sprijinul financiar a venit de cele mai multe ori cu întârziere, după insistenţe şi umilinţe. Asta în timp ce alţi primari de altă coloratură politică au fost mult mai bine trataţi... Am ajuns la o stare de lehamite, căci nu mai ştiu ce să le spun oamenilor supăraţi că la toate alegerile aduc voturi pentru un partid care - spun ei - nu le merită! Nu putem trăi doar cu speranţa de mai bine la nesfârşit, fapt de care factorii de răspundere politică ar trebui să ţină seama, dacă nu vor să li se gripeze maşina de vot!", a încheiat supărat primarul Stoican.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
