Primarul Barbu vizează în continuare accesarea de fonduri pentru proiecte de infrastructură la Valea Iaşului

Edilii din fiecare localitate se află permanent într-o cursă contra-cronometru pentru depunerea de proiecte de dezvoltare prin care vizează accesarea de fonduri necesare materializării acestora. De multe ori acestea trebuie redepuse pe alte axe, la alte foruri cu speranţa că le va fi răsplătită consecvenţa. Primarul Barbu nu face excepţie, mai ales că în această perioadă Guvernul Orban este unul liberal: "Am depus la începutul lunii trecute la Compania Naţională de Investiţii (CNI) proiectul pentru baza sportivă pe care sperăm s-o construim la Valea Iaşului. În 20 iulie am revenit la Bucureşti pentru a redepune proiectul a 5 poduri, care încă n-a obţinut finanţare în cursul acestui mandat. Din discuţiile purtate cu factori de decizie din cadrul guvernului am înţeles că DN 73C, care face legătura între Câmpulung şi Rm. Vâlcea prin Curtea de Argeş, va intra în modernizare, căci va permite accesul spre viitoarea Autostradă Piteşti-Sibiu. Cum această importantă arteră rutieră traversează comuna Valea Iaşului, în timpul lucrărilor vom solicita să se rezolve şi problema cu trotuarele din localitate, pe o lungime de vreo 9 km. De altfel, vom continua să depunem şi alte proiecte de infrastructură locală absolut necesare pentru comunitate", ne-a asigurat şeful administraţiei publice locale, Nicolae Barbu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
