Şedinţă de legislativ municipal desfăşurată la temperaturi electorale

Cam aşa se poate caracteriza reuniunea ordinară a Consiliului Local Curtea de Argeş din penultima zi a lunii iulie, începând cu ora 11.00. La convocarea primarului Constantin Panţurescu au răspuns toţi aleşii urbei, mai puţin Gheorghe Andreescu, motivat de un deces în familie. Au fost prezenţi: viceprimarul Gabriel Jubleanu, Bogdan Alexandru Dabija, Ana Maria Rovenţa, Marius Deaconu, Anca Răduţu-Babeţ, Ştefan Dumitrache, Ion Petre Păunescu, Maria Dicu, Viorel Popescu, Răzvan Bădescu, Mădălin Marinescu, Doru Georgescu, dr. Jean Chefani, Cristian Mitrofan, Ion Şerban, Loredana Stancu, Gheorghe Molea şi Emelian Oreviceanu. Din partea executivului au fost prezenţi secretarul general al municipiului, juristul Radu Chirca, directorul economic al primăriei, Gheorghe Florescu şi şefa de la Administraţia Domeniului Public, Adriana Ciorbaru. Toţi participanţii s-au conformat restricţiilor impuse de valul doi al pandemiei de coronavirus - au purtat măşti şi au luat loc în generosul spaţiu de la parterul Primăriei Municipale, care permite o bună distanţare fizică. De la bun început, şeful administraţiei municipale le-a recomandat aleşilor să fie cât mai concişi în intervenţii, pentru ca ordinea de zi cu 12 puncte, inclusiv Diverse, să poată să fie epuizată fără probleme. În plus, a anunţat că la 11.45, sala urma să găzduiască o şedinţă de lucru cu responsabili din domeniul fondurilor europene.
Marius Deaconu, al cărui mandat expira, a anunţat că se impune alegerea unui nou preşedinte de şedinţă. Prima şi de altfel singura propunere i-a aparţinut lui Emelian Oreviceanu, care l-a nominalizat candidat pe consilierul local cu cea mai mare vechime în legislativ, din anul 2000, Ion Şerban. Acesta a fost votat în unanimitate, fără obiecţii de către cei prezenţi şi şi-a luat în primire atribuţiunile, aşezându-se "în dreapta tatălui" (adică a primarului!), însă la distanţa fizică recomandată. De la înălţimea funcţiei preluate, noul preşedinte de şedinţă le-a propus colegilor să nu mai permită intrarea unor persoane în sală după debutul oficial al reuniunii. Prestaţia prezidenţială a lui Ion Şerban a fost în nota celor cu care ne obişnuise în decursul timpului, cu unele scăpări, deoarece a tolerat anumite acte de indisciplină ce ţineau de intervenţii ale unor consilieri locali peste cuvântul colegilor. Această toleranţă a condus spre unele dialoguri neprotocolare, cu vădite accente electorale care, pe alocuri, au fost de-a dreptul distractive - pentru unii. Faptul în sine i-a adus unele reproşuri din partea unor colegi, care n-au ezitat să-l persifleze dur însă, până la urmă - în ciuda unor momente ceva mai tensionate asupra cărora vom reveni cu amănunte - Şerban a dus cu bine şedinţa la bun sfârşit, căci s-au aprobat toate proiectele de hotărâre înscrise pe ordinea de zi, fie în unanimitate, fie cu unele abţineri, înscriindu-se în termenul orar stabilit.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
