Valea Iaşului: Întrunire de consiliu liniştită, la finalul lunii lui Cuptor

Canicula din ultima zi a lunii iulie n-a ridicat temperatura şedinţei ordinare de consiliu desfăşurată în sala Căminului Cultural de la Valea Iaşului. La convocare au răspuns toţi aleşii locali, mai puţin primarul Nicolae Barbu, internat la spital în capitală şi viceprimarul Cristian Enescu, aflat în izolare la domiciliu. Dumnealor au fost supliniţi de către viceprimarul cu atribuţii de primar ales recent de către colegi în acest scop. Şedinţa s-a desfăşurat sub preşedinţia consilierului local Constantin Ştefănescu şi toţi participanţi - Emil Gorunescu, Andrei Grigorescu, Valeriu Sandu, Gheorghe Sorescu, Oliver Bucur, Marius Constantin Bărbulescu, Vasile Gheorghiu, Gheorghe Niţă şi Vasile Ungureanu - cu respectarea strictă a restricţiilor impuse de lupta contra pandemiei de coronavirus. Deşi au apărut şi unele "scântei" în timpul dezbaterilor proiectelor de pe ordinea de zi, viceprimarul cu atribuţii de primar Emil Gorunescu ne-a informat că toate proiectele înscrise pe ordinea de zi au fost adoptate. Acestea au fost: aprobarea proceselor verbale ale şedinţelor desfăşurate anterior, respectiv ale celor din datele de 25 şi 30 iunie, precum şi din 10 şi 17 iulie 2020; aprobarea contului execuţiei bugetare pe anul 2020; adoptarea Raportului privind activitatea asistenţilor personali ai persoanelor cu dizabilităţi pe primul semestru al anului în curs, întocmit de către Melania Vasile; aprobarea modificării Actului constitutiv al Serviciului "Administrarea Patrimoniului Comunei Valea Iaşului" S.R.L., adoptat prin HCL nr. 74/10.07.2020; Diverse - rapoarte, informări, întrebări etc.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
