"Primăria şi Consiliul Local Şuici apără integritatea domeniului public!"

Aceasta este poziţia oficială a autorităţilor administraţiei locale după rumoarea stârnită în comună de dezafectarea unei construcţii ilegale din imediata vecinătate a sediului primăriei. Povestea are o istorie de vreo doi ani, iar epilogul s-a consumat în data de 22 iulie 2020. Faptul în sine a stârnit - vorba poetului George Topîrceanu, trăitor cândva pe aceste meleaguri - "lung prilej de vorbe şi de ipoteze" în comunitate. Cum alegerile locale bat la uşă, opiniile localnicilor s-au împărţit, iar mediul de socializare online a dovedit că impresia celor ce susţin că s-a deschis Cutia Pandorei nu este deloc departe de adevăr. Drept urmare, reprezentanţii administraţiei publice locale, dar şi ai părţii care s-a considerat păgubită, au ţinut să-şi susţină public poziţiile pentru lămurirea situaţiei.
"Nu încurajăm ocuparea abuzivă şi construcţiile ilegale realizate pe domeniul public!"
Istoria terenului în cauză situat din centrul comunei Şuici, cu partea ce ţine de ceea ce s-a întâmplat recent, începe în timpul socialismului ceauşist. Atunci, CONSUMCOOP Curtea de Argeş îl primea în folosinţă prin Decizia nr. 12/22.01.1969. Cooperaţia plănuia să construiască pe acel teren un magazin mixt cu bufet şi îşi asuma angajamentul de a finaliza investiţia în perioada 15.03.1969-31.12.1970. Unitatea comercială a funcţionat până în anii de după revoluţia din 1989, iar la un moment dat a fost preluată de S.C. ŞTEF GALERY 2009 S.R.L., deţinută de un membru cooperator. Firma urma să practice acte comerciale şi a căutat să-şi extindă aria de activitate prin construirea unei terase şi a unei piste pentru popice. Autorităţile publice spun că lucrările au demarat prin luna august a anului 2018, însă fără Autorizaţie de Construire. Documentul în cauză fusese solicitat, dar nu putuse să fie eliberat deoarece firma nu avea contract de concesiune, de închiriere sau altă formă de administrare legală a terenului pe care se construia. După mai multe discuţii contradictorii între părţi, Primăria şi Consiliul Local Şuici trimiteau către S.C. ŞTEF GALERY 2009 S.R.L. Adresa nr. 4045 din 9 octombrie 2018, prin care solicita demolarea construcţiei neautorizate şi atenţiona că, în caz contrar, risca o amendă cu valoare între 1.000 şi 100.000 lei, conform prevederilor Legii nr. 50/1991, art. 26, alin 1. Cum totul a rămas încremenit, Primăria şi Consiliul Local Şuici au notificat în luna februarie a anului 2019 preşedintelui Vasile Boştină de la CONSUMCOOP Curtea de Argeş şi administratorului de la ŞTEF GALERY, Iuliana Oprescu, să fie prezenţi la şedinţa legislativului local din data de 28, începând cu ora 15.00, pentru a dovedi prin acte legale posesia asupra terenului pe care se amplasase acea construcţie ilegală. Aceasta deoarece se solicitase după finalizarea ei Autorizaţie de Construire, ce nu fusese emisă în lipsa actelor de proprietate. În plus documentul solicitat n-ar fi avut retroactivitate, afirmă reprezentanţii autorităţilor. Cum cauza a rămas nesoluţionată, au apărut şi sesizări ale unor cetăţeni privitoare la tolerarea de către administraţia publică a unei construcţii ilegale ridicate pe domeniul public. În plus, riveranii au formulat mai multe sesizări la Poliţie pentru tulburarea liniştii publice şi s-au administrat amenzi. Între timp s-a ajuns şi la un dosar penal, ceea ce a complicat şi mai mult situaţia... Astfel s-a declanşat un mic război al documentelor schimbate între părţi, dintre care vom cita câteva dintre cele mai semnificative. În data de 30 aprilie 2020 s-a cerut către CONSUMCOOP şi ŞTEF GALERY ca în termen de 15 zile să se procedeze la demolarea construcţiei ilegale. Printr-o adresă din 13 mai 2020, CONSUMCOOP comunica Primăriei şi Consiliului Local Şuici că n-a eliberat acord scris către S.C. ŞTEF GALERY 2009 S.R.L. pentru construire de terasă şi pistă de popice şi sugera administratorului firmei să facă documentaţia legală pentru obţinerea Autorizaţiei de Construire pentru acestea. Urmarea a fost că în 15 mai 2020, Iuliana Oprescu a solicitat administraţiei publice întocmirea unui contract de concesiune. S-a invocat lipsa cadastrului pentru teren şi solicitanta s-a angajat să-l facă, dar nici când a fost depus, nu s-a înaintat vreun pas pe calea rezolvării problemei. În iunie 2020, Poliţia a solicitat printr-o adresă către Primăria Şuici documente pentru soluţionarea unui dosar de urmărire in rem ce viza firma ŞTEF GALERY. Litigiul dintre CONSUMCOOP, care avea terenul în folosinţă din 1969 şi UAT Comuna ŞUICI a ajuns în instanţă. Solicitarea de eliberare a acelei bucuclaşe Autorizaţii de Construire a fost respinsă prin decizia pronunţată în data de 17 iulie 2020, pe motiv că reclamanta nu avea calitate procesuală, deoarece nu era proprietar al terenului, ci îl avea dat în folosinţă. O ultimă încercare de soluţionare amiabilă a problemei s-a consumat în ziua prăznuirii creştine a Sf. Ilie Tesviteanul. Atunci s-au întâlnit la Primăria Şuici reprezentanţii administraţiei publice locale cu Vasile Boştină, preşedintele CONSUMCOOP şi Iuliana Oprescu, administratorul firmei ŞTEF GALERY. Edilii afirmă că s-a ajuns la o înţelegere conform căreia urma să fie dezafectată construcţia ilegală în termen de două zile şi, cum nu s-a respectat angajamentul, s-a procedat la demolare de către administraţia publică locală. Reprezentanţii autorităţilor locale susţin că au acţionat perfect legal, făcându-şi datoria de a apăra domeniul public încălcat abuziv prin acea construcţie ilegală: "Autoritatea locală are, de asemenea, obligaţia stabilită prin lege şi tot interesul să păstreze clădirile şi terenurile de interes public - dispensarele, căminul cultural, şcolile şi păşunile comunale - şi pentru generaţiile viitoare. Autorităţile administrative nu admit promovarea jocurilor de noroc adresate tinerilor, şi în special minorilor ce pot fi tentaţi şi influenţaţi negativ de această lume a viciilor. Tânăra generaţie trebuie încurajată să dezvolte activităţi sustenabile pentru viitorul ei, care să-i ofere siguranţa unui trai decent, civilizat. De aceea, a susţinut şi sprijină în continuare activităţile recreative organizate".
"Un şir de erori soluţionat prin pierderea a două locuri de muncă la Şuici impuse de restrângerea activităţii firmei..."

Astfel a caracterizat situaţia administratorul firmei ŞTEF GALERY, Iuliana Oprescu. Dumneaei a recunoscut faptul că Primăria Şuici a avut temeiul legal de a acţiona pentru dezafectarea construcţiei ilegale pe care o ridicase, bazându-se pe nişte promisiuni verbale, ce s-au dovedit a fi fără acoperire faptică. Confesiunea pe care am consemnat-o v-o redăm în continuare: "Sunt membru cooperator şi din anul 2009 sunt chiriaşă la CONSUMCOOP Curtea de Argeş pe activităţi de fitofarmacie, deoarece deţineam din 2006 diploma de asistent farmacie după ce absolvisem Şcoala Postliceală <<Carol Davila>>. Pasul următor a fost făcut în anul 2014, când am preluat magazinul de la Şuici şi marfa, trecând la activităţi comerciale. După un timp, am căutat să-mi extind activitatea prin construirea unei terase şi a unei piste de popice. Mi-am anunţat intenţia autorităţilor şi am primit un acord de principiu din partea legislativului local. Pentru a avea o minimă dovadă a acelui acord, am solicitat Primăriei Şuici o copie după procesul verbal de şedinţă în care se dăduse acel acord. Am fost refuzată, pe motiv că acel document nu exista?!?... Am făcut totuşi o expertiză în construcţii cu un specialist adus de la Bucureşti. Dumnealui a spus că nu era nevoie de Autorizaţie de Construire, deoarece se construia pe o pergola. Pentru a fi în legalitate, am solicitat în repetate rânduri acea autorizaţie, dar nu mi s-a eliberat pe diferite motive, inclusiv pe lipsa cadastrului pentru teren. M-am angajat să-l fac eu, pe banii mei şi chiar l-am predat în luna iunie a anului trecut. Foarte adevărat, mi s-a returnat suma cheltuită de către Primăria Şuici. Faptul în sine mi-a ridicat unele semne de întrebare, deoarece toată documentaţia tehnică fusese întocmită pe numele CONSUMCOOP, întrucât nu eu eram titularul. Ca să n-o mai lungim, am făcut nenumărate solicitări pentru intrarea în legalitate cu acea construcţie şi dispun şi eu de documentele prin care să-mi sprijin afirmaţiile. Repet: toată documentaţia, inclusiv procesul verbal de demolare din 22 iulie 2020 este pe numele CONSUMCOOP, dar lovită direct este societatea mea, ŞTEF GALERY. Este adevărat că am avut o întâlnire în 20 iulie cu reprezentanţii Primăriei Şuici, la care a participat şi dl. preşedinte Boştină. Ceea ce mi s-a părut cel puţin ciudat a fost faptul că nu s-a întocmit o minută, în care să se consemneze ce anume s-a decis în urma discuţiilor. Acum faptul este consumat, autoritatea locală a apărat domeniul public de agresiunea pe care se spune că aş fi comis-o. Şi spun asta deoarece în comună sunt numeroase cazuri de încălcare a domeniului public, care nu sunt observate. Las la judecata consătenilor tot ceea ce s-a întâmplat... Eu nu pot să nu iau în calcul faptul că am devenit o ţintă politică în momentul în care mi-am anunţat intenţia de a candida pentru postul de primar al comunei. Şi, desigur, eram cel mai uşor de lovit pentru că trăim într-o lume a bărbaţilor în care femeile întreprinzătoare, ca mine, îşi găsesc cu greu locul... Ceea ce mă doare cel mai mult este faptul că în urma dezafectării acelor construcţii, firma mea şi-a redus activitatea. Consecinţa este aceea că am diminuat cu două posturile angajaţilor. Nu vă închipuiţi cât de greu mi-a fost să le spun că au rămas şomeri, mai ales că unul era cazul unei femei cu un copil în vârstă de doar 3 ani! Asta este situaţia la care s-a ajuns după un şir de erori şi orice comentariu din partea mea ar fi de prisos...".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
