Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 23:08

Adrian Miuţescu: "În primăvară încep lucrările la Tronsonul 5 Piteşti-Curtea de Argeş din Autostrada Sibiu-Piteşti!"

Miercuri, preşedintele PNL Argeş, Adrian Miuţescu, a avut o întâlnire la Ministerul Transporturilor cu secretarul general, Ştefania Ferencz, scopul întrevederii dintre liderul PNL Argeş şi conducerea ministerului fiind analiza stadiului implementării proiectelor de dezvoltare a reţelei de transport din judeţul Argeş. "Am avut o întâlnire cu doamna Ştefania Ferencz, secretarul general al Ministerului Transporturilor. Cu această ocazie am purtat o discuţie telefonică şi cu doamna Mariana Ioniţă, directorul Companiei Naţionale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) pe tema proiectelor rutiere care au legătură cu judeţul nostru. Am vrut să aflu direct de la cei implicaţi cum evoluează planurile şi lucrările la Tronsonul 5 Piteşti-Curtea de Argeş, la Tronsonul 4 Curtea de Argeş-Tigveni, la Drumul Expres Craiova-Piteşti şi la reabilitarea Gării Regale din Curtea de Argeş. Astfel, pentru tronsonul Piteşti-Curtea de Argeş din Autostrada spre Sibiu putem spune că până în primăvară va fi emisă autorizaţia de construcţie şi vor începe efectiv lucrările. Pentru Tronsonul Curtea de Argeş-Tigveni avem un blocaj din cauza unei firme din China a cărei contestaţie va întârzia semnarea contractului. Am primit asigurări din partea doamnei secretar general că procedura va fi deblocată. Sper că şi cei din minister vor înţelege cât este de important ca acest obstacol să fie înlăturat curând, să continuăm procedura pentru porţiunea Curtea de Argeş-Tigveni şi apoi să demarăm lucrările de construcţie", a declarat preşedintele PNL Argeş, Adrian Miuţescu.

De asemenea, conform liderului PNL Argeş, vor începe lucrările de reabilitare a Gării din Curtea de Argeş. "Ştiu că refacerea Gării Regale din oraşul în care locuiesc este un deziderat al tuturor cetăţenilor şi vreau să le transmit că am discutat telefonic şi cu directorul Regionalei CF Craiova, iar domnia sa mi-a transmis că se lucrează intens la emiterea autorizaţiei de construire şi sper ca în cel mai scurt timp să demarăm lucrările efective de reabilitare a Gării Regale. În acest caz procedura este un pic mai greoaie din cauza că avem de-a face cu un monument istoric, autorizaţiile pentru începerea lucrărilor fiind acordate în urma unei proceduri complexe. Tot o veste bună pe care am primit-o telefonic de la doamna Mariana Ioniţă, director CNAIR, este că pe tronsonul de drum Craiova-Piteşti se lucrează intens şi, dacă toate merg bine de aici înainte, se va respecta termenul de finalizare a lucrării", a precizat Adrian Miuţescu. Astfel, din data de 11 mai când a fost semnat la Piteşti Contractul pentru execuţia Tronsonului 5 Piteşti-Curtea de Argeş din Autostrada spre Sibiu, toate marile proiecte de infrastructură ale judeţului nostru au intrat în linie dreaptă!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It