S-a deschis calea spre gestionarea situaţiei câinilor fără stăpân de către o societate specializată

Pe ordinea de zi a şedinţei ordinare a legislativului municipal desfăşurate în ultima zi a lunii iunie a fost înscris şi un proiect de hotărâre pentru aprobarea Studiului de Oportunitate privind delegarea gestiunii serviciului pentru gestionarea situaţiei câinilor fără stăpân din Curtea de Argeş, a caietului de sarcini pentru concesionarea acestuia şi a Regulamentului de Organizare şi Funcţionare (ROF) pe baza căruia va funcţiona. Aceste documente făcuseră obiectul unei dezbateri publice anterioare. Consilierii locali primiseră toată documentaţia, destul de stufoasă spre analiză, mai ales că la amintita dezbatere participase dintre dumnealor doar Ion Petre (Ionel) Păunescu. "Trebuie să intrăm în deplină legalitate cu gestionarea acestei probleme cu care se confruntă comunitatea", a trasat liniile directoare Ion Şerban. Mădălin Marinescu a apelat la primarul Constantin Panţurescu să-i ceară directorului Cătălin Nastea de la SPU să rezolve problema poluării fonice de la adăpostul pentru câini de la Valea Sasului. "Din data de 5 mai 2019 nu ne mai ocupă noi de gestionarea acestei probleme!", a replicat prompt directorul Nastea. La rându-i, Ion Petre Păunescu a remarcat că "Studiul de Oportunitate este bine copiat şi corespunde cerinţelor legale în domeniu" şi a dat de înţeles că va vota pentru proiectul de hotărâre propus de către primar. "Ce facem cu baza noastră de la Valea Sasului, unde era adăpostul pentru câinii fără stăpân?", s-a interesat Ion Şerban. "Aşteptăm să se desfăşoare mai întâi licitaţia şi vom decide apoi în funcţie de starea lucrurilor", a răspuns primarul Panţurescu. Votul pe proiect a fost unanim, astfel că s-a deschis calea concesionării acestui serviciu de interes public.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
