Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 23:07

SPGC va face deszăpezirea şi iarna viitoare!

Informaţia a fost dată de către primarul Constantin Panţurescu în plenul şedinţei Consiliului Local Curtea de Argeş din data de 30 iunie. "În două luni de zile ne încheiem mandatul de aleşi locali şi nu ne este clar cine va face deszăpezirea în iarna care va veni. Acum doi ani s-a decis să se intre în legalitate şi această activitate să fie încredinţată Salubrităţii Publice Urbane, dar nu s-a întâmplat aşa ceva, căci n-a obţinut nici măcar licenţa", a spus Ion Petre (Ionel) Păunescu. "SPGC mai are licenţă de deszăpezire pentru încă un an, dispune de utilajele şi de stocurile de materiale necesare. Considerăm că putem să facem faţă rigorilor unei ierni normale. De altfel, serviciul public s-a descurcat destul de bine cu deszăpezirea şi iarna trecută...", a replicat uşor ironic primarul Constantin Panţurescu. "Căderile de omăt au fost iarna trecută nesemnificative, iar deszăpezirea a fost făcută mai mult de către cetăţeni, nu de către angajaţii de la SPGC!", nu s-a lăsat Păunescu.

Ion Şerban a intervenit şi el: "Reiterez cu acest prilej necesitatea aprobării unui Regulament-cadru al SPGC". "Nu este necesar, căci se confundă cu cel al ANRSC!", a precizat secretarul general al UAT, jr. Radu Chirca. "Chiar şi aşa, trebuie adoptat!", n-a renunţat Şerban la ideea sa. Oricum, un lucru este clar: concitadinii nu vor fi siliţi la iarnă să facă muncă voluntară la deszăpezirea Oraşului Regal, căci va fi gestionată în continuare de către SPGC, pe baza licenţei legale de care dispune, a stocurilor de materiale, a utilajelor şi bugetului alocat, din care în sezonul hibernal 2020-2021 n-a consumat cine ştie ce sume!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It