Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 00:28

Realizarea Centrului de Permanenţă Medicală de la Curtea de Argeş prinde contururi reale

Consilierul local Ion Petre Păunescu (cunoscut ca Ionel) s-a interesat în ultima şedinţă a legislativului în ce stadiu se mai află proiectul anunţat cu o lună în urmă de către Cristian Mitrofan, ce urma să se realizeze pe o colaborare cu primarul Constantin Panţurescu, pentru a veni în ajutorul concitadinilor şi chiar a turiştilor care ar avea probleme medicale. Acest centru ar urma să fie funcţional 24 din 24 ore şi ar degreva oarecum activitatea Urgenţei de la Spitalul Municipal, ce are o situaţie specială după ce a fost trecut în categoria unităţilor-rezervă pentru bolnavii de coronavirus. "Am identificat spaţiul în care se poate amenaja acest centru. El este situat pe strada 1 Decembrie 1918; acolo au fost adăpostite alimentele UE pentru persoanele cu situaţii materiale precare şi urmează să fie eliberat", a informat primarul Panţurescu. Dumnealui a fost completat de către liderul local liberal, Mitrofan: "CAS susţine înfiinţarea acestui centru, la care se va adăuga şi cel de la Călineşti!". "Acum în ce calitate vorbiţi: de consilier local sau de preşedinte-director general al CAS Argeş?...", a întrebat insinuant Păunescu. "Şi una, şi alta!", a sunat răspunsul lui Mitrofan. Oricum, dincolo de orice speculaţii, înfiinţarea unui Centru de Permanenţă Medicală la Curtea de Argeş nu are cum să deranjeze pe cineva dintre oamenii raţionali, dimpotrivă!...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It