Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 00:30

Aleşii locali trebuie să depună două declaraţii de avere şi de interese în 2020!

Obligativitatea legală ne-a fost confirmată de către secretarul general al UAT Municipiul Curtea de Argeş, jr. Radu Chirca. Domnia sa a precizat faptul că legea îi obligă pe aleşi să depună declaraţii de avere şi de interese la preluarea mandatelor, apoi anual, dar şi la încheierea mandatelor. Cele anuale trebuiau depuse până la data de 15 iunie şi la Curtea de Argeş se află postate deja pe site-ul Primăriei Municipale. Ceea ce-i va fi foarte greu de găsit oricărui cetăţean interesat să voteze noul legislativ, mandatând administraţia publică locală pentru legislatura viitoare, sunt rapoartele de activitate ale aleşilor. Şi aceasta pentru simplul motiv că doar Ion Şerban s-a deranjat să respecte leagea (când n-a uitat şi dumnealui să depună un astfel de raport). Faptul în sine n-ar trebui să mire pe cei care au urmărit şedinţele de consiliu din ultimii patru ani şi i-a identificat pe simplii încasatori de indemnizaţii, care nu s-au învrednicit să propună ceva ori să depună vreun proiect de hotărâre. Acest gen de "habarnişti" frustraţi contestă realitatea, uită ce-au votat şi folosesc drept argumente minciunile, calomniile, înjurăturile golăneşti nedemne de vîrstele şi funcţiile ocupate prin înşelarea bunei credinţe a oamenilor cinstiţi ce le-au dat girul. Chiar dacă ei nu vor mai fi în următorul legislativ municipal, toate semnele arată că şi-au pregătit urmaşii. Alegătorii vor decide însă cui să acorde încredere şi cui nu...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It