POLITICA LA ZI(D) - Candidatul PRO ROMÂNIA la postul de primar, Iuliana Oprescu: "Sunăm deşteptarea PRO Şuici!"
Alegerile locale din acest an sunt tratate cu deosebită atenţie de către cetăţenii care-şi doresc o cât mai bună gospodărire a treburilor comunităţii. Faţă de precedentele exerciţii democratice de acest gen, se constată o ieşire la rampă a unor tineri care doresc să se implice în viaţa publică. Iar formaţiunile politice responsabile, dispuse să aducă un suflu nou, să dea dinamism implementării programelor pe care le propun cetăţenilor, nu ezită să-i promoveze, mizând pe viitor! Actuala rubrică îşi propune să prezinte potenţiali candidaţi la alegerile locale din 2020, pentru ca voturile cetăţenilor să fie date în deplină cunoştinţă de cauză.

Născută în 23 iunie 1976 în comunitatea seculară de pe malurile Topologului, Iuliana Oprescu este un reprezentant tipic al tinerilor ce nu uită locurile natale indiferent pe unde i-ar duce valurile vieţii şi care nu pot fi dezrădăcinaţi, socotind că ţara este acolo unde le este bine. A fost în străinătate şi a revenit mereu acasă chemată de dorul de cei dragi şi de locurile copilăriei. "După ce am încheiat cursurile gimnaziale la Şuici, am urmat cursurile Liceului <<Constantin Dobrescu>>, din Curtea de Argeş, obţinând diploma de bacalaureat cu specializarea Contabilitate. În anul 2006 am absolvit cursurile postliceale de la <<Carol Davila>>- Mioveni, obţinând diploma de asistent farmacie. Cum nu aveam perspectivele dorite, în 2007 am plecat în Italia, unde am muncit timp de 8 sezoane la o fermă din nord, specializată în cultivarea şi comercializarea căpşunelor. Acolo am lucrat câte 3 luni pe an, după care veneam acasă. Nu mi-a fost deloc uşor, mai ales la început, dar mi-am îmbogăţit cunoştinţele şi am dobândit o experienţă de viaţă extrem de folositoare mai apoi...".
Iuliana Oprescu este, fără îndoială, o persoană hotărâtă, bine organizată, ce ştie să-şi expună ideile şi, mai ales, să convingă interlocutorii de justeţea lor. După ce a mâncat pâinea uneori amară a străinătăţii, s-a decis să revină definitiv acasă. Ceea ce văzuse acolo considera că se poate face şi la noi, cu condiţia de a exista voinţă şi determinare. "Consider că nu este normal să te laşi în voia sorţii, să te împaci fatalist cu ideea că atât se poate. Asta fac doar cei comozi sau cei care au fost jefuiţi de speranţe prin experienţele dure pe care le-au trăit. Lor trebuie să le redăm speranţa că împreună putem muta munţii din loc! Dar pentru asta trebuie mai întâi să ştim ce vrem cu adevărat... Eu m-am căsătorit la vârsta de 19 ani cu Ionel, alături de care am întemeiat o familie frumoasă, trainică, binecuvântată de Dumnezeu cu o fiică minunată. Ştefania a absolvit Universitatea de Litere din Sibiu, specializarea Română-Engleză, este masterand şi-şi pregăteşte dizertaţia. După ce am revenit definitiv acasă şi am pus bazele unei afaceri de familie în Şuici, am absolvit acum doi ani cursurile Universităţii <<Titu Maiorescu>>, specializarea Contabilitate şi Administrarea Afacerilor, pentru ca să ne putem descurca mai bine în activitatea de zi cu zi". Familia Iuliana şi Ionel Oprescu deţine din anul 2009 o firmă proprie, specializată pe produse agricole şi protecţia plantelor, dar s-a axat şi pe comercializarea alimentelor şi a băuturilor spirtoase. Experienţa italiană a materializat-o printr-o fermă proprie axată pe căpşune, care funcţionează pe o suprafaţă de 8.000 mp, iar rezultatele obţinute sunt pe măsura aşteptărilor generate de munca depusă.
De curând, Iuliana şi Ionel Oprescu au înfiinţat o cooperativă agricolă, alături de alţi producători locali, care-şi propune să-i sprijine pe toţi cei care activează în domeniu. "Acum doi ani de zile, pe Valea Topologului şi nu numai, recolta de fructe a fost una de excepţie. Din păcate, oamenii n-au avut posibilitatea de a le valorifica aşa cum ar fi meritat. În mod evident, singura soluţie este asocierea acestor producători, căci de unul singur poţi avea cel mult o fermă care să-ţi asigure traiul de azi pe mâine, dar nici pe departe confortul financiar presupus de munca depusă. Eu m-am convins că se trăieşte mult mai bine şi mai sigur într-o comunitate care nu duce grija zilei de mâine. Aşa-zişii lupi singuratici se pot îmbogăţi, dar nu cred că au liniştea dorită câtă vreme nu mişcă un deget pentru a le fi mai bine şi celor din jur. Acum am ajuns la o vârstă a deplinei maturităţi şi m-am convins că în ţara noastră totul se mişcă doar prin politică. De fiecare dată când reveneam acasă de la munca din străinătate, mă întristam văzând că lucrurile parcă încremeniseră. Căutam noul, nu-l găseam şi atunci regretam faptul că speranţele pe care ni le pusesem prin 2004 în cei pe care-i sprijinisem ca să schimbe lucrurile în bine nu se materializaseră. M-am dus şi pe la şedinţele de consiliu local şi am constatat că acolo prinseseră rădăcini nişte oameni prea puţin interesaţi de soarta celor care-i aleseseră. N-am răbdat să tac şi părerile expuse public mi-au adus o sumedenie de duşmănii din partea celor ce se erijează în stăpânii comunei. Aşa m-am hotărât să candidez, strângând alături de mine un grup de oameni tineri, dar maturi în gândire, având putere de muncă, determinare şi consecvenţă. Noi vrem să dăm deşteptarea comunităţii locale ameţită de promisiuni electorale uitate imediat după alegeri! Echipa PRO ROMÂNIA îşi propune să redea oamenilor speranţa prin conştientizarea faptului că nu sunt abandonaţi şi că puterea noastră stă în strângerea rândurilor în jurul celor ce vrem schimbarea în bine a vieţii fiecăruia dintre noi!", a declarat, emoţionată, Iuliana Oprescu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
