Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 00:27

Comunitatea locală din Sălătrucu şi-a premiat fruntaşii!

După cum se ştie, în luna iunie, vremea şi-a făcut de cap prin nordul Argeşului, ca şi prin multe alte locuri din ţară. Precipitaţiile extrem de abundente provocate de ruperi de nori au produs numeroase inundaţii, care au afectat drumurile. Şi asta în ciuda faptului că la Sălătrucu, reţeaua de canalizare pluvială este una dintre cele mai bine întreţinute şi mai performante! Recent, administraţia publică locală, care a făcut la timpul respectiv toate demersurile de informare, întocmind şi documentaţia legală de susţinere a cererii de sprijin pentru reparaţiile de rigoare, a primit - cu această destinaţie - suma de 254.000 lei.

Conform programării făcute la finalul anului trecut, în data de 5 iulie trebuia să se desfăşoare festivităţile dedicate Zilei comunei. În ultimii ani, acestea au fost destul de restrânse din cauza constrângerilor financiare pe care şi le-au impus edilii, care au considerat că banii ce se cheltuiau pe festivităţi puteau fi dirijaţi către problemele prioritare ce-şi aşteptau rezolvarea. În plus, 2020 este anul coronavirusului, iar restricţiile impuse de lupta contra pandemiei ce bântuie lumea făceau imposibilă desfăşurarea sărbătoririi cu toţi cei ce şi-ar fi dorit să fie prezenţi.

Primarul Nicolae Langer şi viceprimarul Constantin Olteanu, alături de colegii din legislativ, au decis să-i sărbătorească pe fruntaşii comunei în data de 6 iulie, la monumentalul Cămin Cultural din centrul comunei, unde existau condiţiile necesare pentru asigurarea distanţării fizice a participanţilor, cu respectarea numărului stabilit pentru astfel de manifestări. Astfel, luni, înainte de prânz, au fost premiaţi cu diplome de longevitate consătenii născuţi în anul 1937, care împlinesc în 2020 vârsta de 83 ani. Lista celor cărora li s-a urat cu multă dragoste "La Mulţi Ani, cu Sănătate!" este destul de cuprinzătoare: Aurel Anuţa, Nicolae Banciu, Ion Bângă, Ion Ciolovan, Elisabeta Gheorghioiu, Floarea Ionescu, Constantin Martin, Elena Martin, Ioana Meşterilă, Ioana Moloiu, Maria Rebeca, Vasile Rotaru, Constantin Tomescu, Ion Ţiţirigă, Maria Urluescu, Veronica Călin, Maria Popescu, Filofteia Molete şi Filoftia Simoiu. Diplomă de Fidelitate cu prilejul împlinirii a 50 ani de căsnicie s-a acordat - tot prin hotărâre de consiliu local - familiei Dumitru şi Elena Pioarcă, soţul născut în anul 1946 şi soţia, în 1950. "Casă de Piatră! Am ţinut să nu-i dezamăgim pe aceşti oameni minunaţi, părinţi, bunici sau rude ale consătenilor, de la care fiecare am avut câte ceva de învăţat în viaţă... Nu puteam să le amânăm premierea şi cum regulile ne-au permis, le-am înmânat cele cuvenite, împreună cu un modest premiu bănesc de câte 300 lei. Să ni-i ţină Dumnezeu sănătoşi cât mai mult lângă cei dragi şi să ne bucurăm cu toţii de prezenţa dumnealor!", a spus primarul Nicolae Langer după încheierea ceremoniei de suflet de la cămin.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It