Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 00:27

Primarul Barbu a fost amendat cu 5.500 lei!

Şeful administraţiei publice locale din Valea Iaşului a fost sancţionat în urma controlului efectuat de Curtea de Conturi în primele zile ale lunii iulie. "Acest control a avut ca temă verificarea modului în care s-au cheltuit sumele ce aveau ca destinaţie acoperirea costurilor generate de situaţia de urgenţă, respectiv de alertă, ambele cu măsuri aplicate pentru combaterea răspândirii coronavirusului. După cum se ştie, Spitalul de Pneumoftiziologie de la Valea Iaşului a fost transformat în unitate medicală suport pentru suspecţi şi cazuri uşoare de COVID-19. Personalul de îngrijire a pacienţilor a trebuit să fie izolat conform normelor stabilite şi a fost cazat la mai multe unităţi specializate - pensiuni sau hoteluri - în regim de carantinare în afara programului de lucru. Noi, ca administraţie publică locală, ne-am ocupat de cazare, de masă şi de transportul acestora. Controlul amintit a descoperit anumite nereguli în întocmirea actelor de achiziţii de materiale sau de servicii şi, implicit, prin care s-au făcut anumite decontări. Şi aici mă refer nu doar la cazare şi la faptul că unii s-au mutat la alte unităţi, ori la masă sau la transportul de la spital şi retur... Fără a intra în prea multe amănunte, care ar putea crea confuzie, s-a greşit şi eu, ca principal ordonator de credite, am fost sancţionat administrativ cu suma de 5.500 lei (3.000 lei + 2.500 lei)! De reţinut ar fi faptul că toate neregulile semnalate de control s-au rezolvat pe timpul desfăşurării acestuia. Asta este situaţia şi nu are rost să ascundem adevărul...", ne-a explicat Nicolae Barbu.

Cum săptămâna trecută dumnealui a fost luat în vizorul anumitor publicaţii de la Piteşti, care-l acuzau că ar fi folosit banii comunităţii pentru modernizarea şi dotarea sediului PNL Argeş, vicepreşedintele organizaţiei judeţene a precizat: "Având în vedere faptul că aşa-zisul scandal a izbucnit tocmai acum, în preajma precampaniei electorale pentru alegerile locale, deşi faptele încriminate de acea parte a presei - ca să mă exprim pe modelul unui clasic în viaţă - s-au petrecut cu mai bine de un an în urmă, oricine poate înţelege că este o diversiune electorală. Aceasta mă vizează pe mine, pe liderul judeţean, Adrian Miuţescu, pe deputatul Dănuţ Bica şi, bineînţeles, PNL-ul! S-a vorbit acolo despre nişte parchet cumpărat în contul şcolii de la Valea Iaşului, ceea ce este total neadevărat, deoarece eu am prezentat factură achitată pe numele Nicolae Barbu pentru acele materiale. În plus, nu s-a cumpărat pentru amintita şcoală de ani de zile astfel de materiale, fapt evidenţiat şi de documentele din primărie. N-a fost vorba despre o sponsorizare a mea către partid, ci de bani adunaţi de la aleşii locali liberali de la Valea Iaşului, conform unei decizii a Biroului Permanent Local datând de prin octombrie 2017, prin care noi ne obligam la plata unor cotizaţii de 100 lei lunar pentru primar, de 70 lei pentru viceprimar, respectiv de 50 lei pentru consilieri locali, de 25 lei pentru delegaţii săteşti şi de câte 5 lei pentru membrii simpli de partid. Acesta este adevărul şi poate fi probat prin documente!".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It