Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 00:29

Albeşti: Probleme în alimentarea cu apă la Pământeni şi Ungureni!

La mijlocul săptămânii trecute, locuitorii din satele Pământeni şi Ungureni s-au confruntat cu probleme în alimentarea cu apă, cam între orele 19.30 şi 22.30. "Este foarte adevărat, iar necazul a fost generat de arderea a două pompe din staţia centrală, de la Plute. Una era veche, iar alta s-a ars probabil după descărcările electrice din ultima perioadă. Oricum, paguba produsă a fost estimată la circa 40.000 lei... S-a intervenit operativ, s-a montat o pompă pe care o aveam în rezervă şi s-a asigurat alimentarea cu apă. În intervalul de timp amintit, când creştea consumul, au fost ceva probleme, căci apa n-a ajuns la toate casele cu presiunea normală. Dar asta doar pentru vreo două zile, căci astăzi (n.r. - vineri), se va monta o pompă nouă şi vom reveni la normal", ne-a declarat primarul Gabriel Popa. Din aceeaşi sursă am mai aflat că în ciuda temperaturilor ridicate din ultima perioadă, există debitul de apă necesar pentru a face faţă nevoilor cetăţenilor din Albeşti. Şeful administraţiei publice locale era foarte mulţumit şi de branşarea la staţia de epurare din satul Dobroţ a circa 60-70% din gospodăriile comunei (satele Pământeni şi Ungureni). "Acum staţia funcţionează la parametri normali!", a spus primarul Popa. Dumnealui şi-a exprimat speranţa ca în maxim 10 zile să se reia lucrările la Dispensarul Uman, unde ar mai fi de montat ceva tâmplărie din PVC şi de finalizat tencuielile exterioare (faţadele), cu speranţa ca în jurul datei de 15 august să fie totul gata.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It