Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 00:28

Românii şi rromii au strâns gunoiul de pe străzile Oituz şi Negru Vodă, din Curtea de Argeş!

Ziua de 5 iulie are toate şansele să fie una cu o semnificaţie deosebită în istoria municipiului Curtea de Argeş. Şi aceasta deoarece pe o colaborare dintre reprezentanţi ai populaţiei majoritare şi ai minorităţii rrome s-a desfăşurat, începând cu ora 10.00, o acţiune de ecologizare a două străzi. Aceasta a fost transmisă online pe pagina de socializare a consilierului local Ion Petre Păunescu. El fusese contactat de către Gheorghe (Ion) Boceanu, liderul comunităţii rrome din Oraşul Regal, care-i spusese că fusese deranjat de declaraţiile consilierului local Bogdan Alexandru Dabija, cel ce afirmase în plenul şedinţei de legislativ că rromii fac mizerie şi n-au ce căuta într-o comunitate civilizată. "Dom' Ionel, vă rog să mă ajutaţi să dăm un semnal de solidaritate concitadinilor. Suntem acuzaţi pe nedrept că numai noi aruncăm gunoaiele aiurea. Fiecare pădure îşi are uscăturile ei. Nu neg că sunt şi printre ai noştri oameni care aruncă tot felul de mizerii unde nu trebuie. Dar acelaşi lucru îl fac şi românii!... Eu am trăit ani de zile prin Occident şi acolo am învăţat multe lucruri. Şi n-am fost singur pe-acolo, ci cu mulţi de-ai noştri! Vrem să trăim într-o societate curată, civilizată, respectându-ne unii pe ceilalţi. Vă rog să m-ajutaţi să dăm un astfel de semnal şi un exemplu de colaborare fără discriminare comunităţilor noastre, strângând gunoaiele de pe străzi!", a spus Boceanu.

Cererea sa a fost onorată de către Ion Petre Păunescu şi colegul Emi Lică. "Ne-am alăturat acestei iniţiative şi, împreună, cam într-o oră, cu vreo 10 persoane, am ecologizat străzile Oituz şi Negru Vodă. S-a dovedit că gunoaiele proveneau şi de la români, nu doar de la rromi! Am apelat la sprijinul directorului Cătălin Nastea, de la Salubritatea Publică Urbană şi am colectat sacii cu gunoaiele strânse. Considerăm că acesta poate fi un început de colaborare fructuoasă cu autorităţile în beneficiul întregii comunităţi!", ne-au declarat la final reprezentanţii PRO ROMÂNIA.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It