Bugetul Spitalului Municipal s-a majorat cu suma de 380.000 lei pentru acoperirea creşterilor salariale şi a stimulentului de risc

Consilierii locali au aprobat în ultima şedinţă din luna iunie o rectificare pozitivă de buget local la "Venituri" în sumă de 380.000 lei. Votul unanim pentru proiectul propus de către primarul Constantin Panţurescu a fost unul logic, deoarece 300.000 lei au venit din subvenţii de la bugetul Fondului Naţional de Asigurări Sociale de Sănătate, având destinaţia acoperirii creşterilor salariale cu 75%, conform Legii nr. 19/2020 şi 80.000 lei din sume alocate pentru plata stimulentului de risc medical pentru trimestrul II al anului în curs. În fapt, cei 380.000 lei au intrat în bugetul municipal şi vor fi dirijaţi către unitatea medicală pentru amintitele cheltuieli!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
