Directorii de şcoli sunt reclamaţi de consilierii locali care se simt ignoraţi

Ion Şerban a reiterat în ultimul timp nemulţumirea resimţită faţă de faptul că el şi o parte dintre colegi nu sunt luaţi în seamă de către directorii unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar. "Noi am respectat legea şi am fost aleşi să facem parte din diverse comitete şi comiţii şcolare - vorba lui Caragiale. Deşi suntem membri în consiliile de administraţie sau în comisiile de verificare a calităţii, mulţi n-am fost anunţaţi şi nici invitaţi la şedinţele acestora, de unde am fi putut lua contact direct cu problemele existente. Nu mi se pare corect faptul că nu suntem băgaţi în seamă de dumnealor, care nu se deranjează să vină nici la şedinţele de consiliu pentru a-şi susţine cererile de bani de la buget. Şi, cu toate acestea, noi căutăm să le acordăm sprijinul necesar pentru un învăţământ de calitate, deoarece nu putem glumi cu soarta copiilor noştri...". Primarul Constantin Panţurescu i-a replicat scurt şi la obiect: "Dacă nu v-a invitat directorul, mergeţi peste el!". Oare se va întâmpla cândva aşa ceva?...
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
