Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 00:27

Scandal la şedinţa legislativului municipal

l Mai multe persoane au fost evacuate de jandarmi.

Povestea de la şedinţa ordinară a Consiliului Local Curtea de Argeş din data de 28 mai s-a repetat şi la cea desfăşurată în ultima zi a lunii iunie, începând cu ora 11.00. Trei concitadini - Bogdan Marina, reprezentant al USR Plus, Sonia Dragomir, angajată la Direcţia de Asistenţă Socială, plus alte persoane - au intrat în sală în timpul festivităţii de înmânare a Diplomelor de Recunoştinţă pentru patru familii care au depăşit 50 ani de convieţuire. Imediat, consilierul Ştefan Dumitrache i-a invitat să părăsească incinta. Motivul enunţat a fost încălcarea unei anumite reglementări date de către premierul Ludovic Orban, ca preşedinte al Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, pentru protejarea cetăţenilor de coronavirus. În fapt, aceasta viza respectarea unui anumit număr şi distanţarea fizică a participanţilor la reuniuni publice. Pomenirea numelui premierului i-a deranjat pe aleşii locali liberali, fapt de care s-au folosit cei veniţi mai târziu pentru a refuza invitaţia lui Dumitrache. Nici rugămintea pe care le-a adresat-o primarul Constantin Panţurescu n-a avut ecou printre aceştia, astfel că s-a solicitat intervenţia forţelor de ordine. În acest context, şeful administraţiei municipale a precizat faptul că, în conformitate cu restricţiile stabilite pentru starea de alertă, s-a permis prezenţa aleşilor urbei, a angajaţilor administraţiei sau a reprezentanţilor societăţilor din subordinea Consiliului Local - care au legătură cu proiectele înscrise pe ordinea de zi - dar şi ai presei locale şi ai familiilor premiate. De altfel, aceştia au părăsit sala la încheierea festivităţii ce le era dedicată!

Jandarmii sosiţi rapid la faţa locului au fost trataţi tot cu refuz categoric în primă instanţă de cei consideraţi drept intruşi, care spuneau că oricum se depăşise numărul admis al participanţilor. "Nu vreau să plec, e dreptul meu să fiu aici!", a spus doamna, iar Bogdan Marina a acuzat încălcarea Legii administraţiei publice care permite cetăţenilor să asiste la astfel de reuniuni. Până la urmă, au acceptat să plece pentru a se continua înmânarea diplomelor, dar au revenit din nou pentru a se certa cu primarul şi aleşii locali care-i susţineau poziţia. "E a doua oară când mă daţi afară!", a strigat Sonia Dragomir. În replică, şeful administraţiei publice locale a spus că dumneaei trebuia să fie acasă şi să îngrijească persoana cu probleme pentru care a fost angajată şi primeşte bani ca un angajat bugetar. Acuzaţiile formulate de către Bogdan Marina pe tonalităţi înalte, cu evident substrat electoral, şi nesusţinute de argumente faptice, au fost destul de jenante pentru cineva care judecă raţional, şi nu mânat de interese electorale. Bogdan Marina a ales să acţioneze încă o dată în forţă, ca un guru politic de mare calibru, care este îndreptăţit la un post de ales local în viitoarea legislatură. Toţi participanţii înzestraţi cu un minim de raţiune ştiu însă că decizia finală este la alegătorii ce nu vor fi convinşi doar prin creşterea nivelului decibelilor. Încă o dată au intervenit jandarmii şi, după noi negocieri, s-a evacuat persoanele indezirabile şi şedinţa şi-a urmat cursul normal sub preşedinţia lui Marius Deaconu şi cu prezenţa tuturor aleşilor municipali.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It