Curtea de Argeş: S-a aprobat descărcarea de gestiune a administraţiei municipale pentru anul 2019!

La finalul lunii mai, aleşii comunităţii au dezbătut, pe alocuri aprins, un proiect de hotărâre ce viza aprobarea contului anual de execuţie a bugetelor pentru anul 2019. Cei mai vocali consilieri locali s-au dovedit a fi Mădălin Marinescu, Ion (Ionel) Petre Păunescu şi Ion Şerban, care au solicitat anumite explicaţii şi le-au primit fie de la primarul Constantin Panţurescu, fie de la directorul economic Gheorghe Florescu.
Păunescu: "În acest caz, cine mai votează?..."
Prima problemă s-a ivit după ce s-a făcut anunţul că la acest punct de pe ordinea de zi nu vor participa la dezbateri şi nu vor vota consilierii locali Gheorghe Molea (director al Şcolii Gimnaziale "Mircea cel Bătrân"), Ştefan Dumitrache (manager la Muzeul Municipal), Viorel Popescu (până de curând, deci în trecutul exerciţiu financiar, manager al Spitalului Municipal), Cristian Mitrofan (idem, manager al Centrului de Cultură şi Artă "George Topîrceanu", până în primăvara acestui an) şi Anca Răduţu-Babeţ - director al Liceului Tehnologic "Ferdinand I". Întrebarea formulată de către Ion (Ionel) Petre Păunescu a primit abia în final răspunsul prin votul unanim al celor care nu aveau probleme de incompatibiltate în ceea ce priveşte respectivul proiect de hotărâre supus dezbaterii. Reprezentanţii executivului au realizat că şi în cazul unor abţineri nu s-ar mai fi putut face descărcarea de gestiune a administraţiei municipale pentru anul 2019, astfel că au reuşit să-i convingă pe consilieri că totul era în deplină regulă!...
Cifre bugetare
Aceştia s-au declarat însă nemulţumiţi de anumite aspecte, începând cu lipsa rapoartelor de activitate ale unor şefi de direcţii şi servicii, cu cifrele aferente costurilor şi sfârşind cu faptul că încă mai sunt datorii istorice despre care nu se mai ştie dacă se mai pot sau nu recupera. În această situaţie ar fi fosta Asociaţie de Dezvoltare Locală "Basarab I" - prin care s-a construit Piaţa "Terasa 1 Mai" şi patrimoniul a dispărut ca spulberat ca în vânt. Nu în ultimul rând s-au exprimat nemulţumiri vizavi de gradul de realizare a veniturilor şi cheltuielilor bugetului municipal. Acesta a avut pentru anul 2019 venituri prognozate iniţial de 63.333.630 lei, definitive de 68.933.910 lei, din care s-au realizat 42.964.494 lei (62,32%). Cheltuielile au fost estimate la 82.285.630 lei, prevederile bugetare definitive au însumat 87.885.910 lei, iar realizările efective - 53.953.562 lei (61,39%).
Situaţia privitoare la bugetul instituţiilor finanţate integral sau parţial din venituri proprii anul trecut a fost puţin diferită. Veniturile totale prevăzute iniţial au fost de 36.604.233 lei, cele definitive de 44.989.570 lei, iar realizările de 44.097.974 lei (98,01%). Similar, cheltuielile prevăzute iniţial au fost de 36.927.063 lei, prevederile bugetare definitive de 45.208.200 lei, iar realizările la sfârşitul anului 2019 de 44.233.038 lei (97,84%).
"De ce nu mai apare suma considerabilă pentru Staţia de epurare?..."
Este cunoscut faptul că obiectivul realizat pe banii S.C. AQUATERM de fostul director general Ion Bolovan şi inaugurat cu fast prin decembrie 2003 nu mai corespunde de ani de zile cerinţelor. Fostul primar Nicolae Diaconu avea printre priorităţile mandatelor sale şi o nouă staţie de epurare, iar proiectele de hotărâre avansate legislativului municipal au fost votate şi s-au cheltuit sume frumoase pentru studii de oportunitate, fezabilitate sau proiecte în acest sens. Deşi s-a spus că s-a obţinut finanţarea guvernamentală necesară rezolvării problemei, nu există încă vreun rezultat palpabil în acest sens. Consilierul Păunescu pare să fi avut anumite informaţii în momentul în care a formulat pe un ton fals naiv întrebarea din titlu. Şi nu neapărat doar de la alt "nedumerit" - şi aici l-am numit pe Ion Şerban, alt susţinător al realizării acestui obiectiv... Răspunsul tehnic privitor la miliardele de lei vechi, pe care Păunescu bănuia că au fost pierdute, a venit de la directorul economic Gheorghe Florescu: "Banii au fost prinşi 5 ani la rând, dar nu s-au mai solicitat la guvern anul trecut, deoarece nu s-a trecut la implementarea proiectului şi noi n-am prezentat situaţii de lucrări executate, cu facturile aferente de achitat!". Primarul Constantin Panţurescu a adus precizări suplimentare: "Practic, noi n-aveam bază pentru a cere din nou bani! N-am început lucrările deoarece erau multe aiureli în proiectul ce trebuia refăcut de la zero. În mod evident nu puteam risca să mergem orbeşte pe un proiect greşit şi să ajungem în situaţia de a ne trezi cu un obiectiv nefuncţional, fiind siliţi apoi şi să returnăm sumele considerabile primite!".
Mădălin Marinescu a solicitat cifre exacte pentru o analiză pertinentă a contului execuţiei bugetare, iar Ion Şerban s-a declarat nemulţumit faţă de gradul de colectare al taxelor şi impozitelor locale, făcând trimitere la informaţii din Raportul Curţii de Conturi. "Ceea ce spuneţi dvs. se referă la raportul privitor la anul 2016, în timp ce pentru 2019 şi 2020 suntem total în grafic!", l-a asigurat primarul Panţurescu. Revenind la A.D.L. "Basarab I", Şerban a spus că avea în patrimoniu - printre altele - şi 3 tractoare. "Cine le-a furat?..." "De ce n-aţi sesizat problema la organele în drept acum 15 ani?... Dă-mi un fir de aţă, ca să mă agăţ de el şi atunci putem vorbi la obiect, dacă găsim şi documente!", a replicat şeful administraţiei municipale. La final, după cum spuneam, votul consilierilor locali pentru aprobarea contului execuţiei bugetare din anul 2019 a fost unanim favorabil!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
