Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 01:46

Numărul asistaţilor social a scăzut drastic la Sălătrucu!

Comuna de sub Vârful Frunţii, din nordul Văii Topologului, este una care se individualizează faţă de alte comunităţi locale prin imaginea îngrijită pe care o prezintă celor care o traversează, deoarece nu pot observa iarbă sau buruieni crescute pe marginea drumului. Aceasta este cosită de câte ori se simte nevoia nu numai pe Drumul Judeţean, care o străbate, dar chiar şi pe străzile laterale. Iar meritul aparţine integral administraţiei publice locale conduse de către primarul Nicolae Langer, care a impus o anumită conduită locuitorilor. Primăria a cumpărat cu ani în urmă câteva cositori mecanice şi, cu personalul din subordine, dublat de beneficiari ai ajutorului social obligaţi prin lege să presteze munci în folosul comunităţii, făceau curăţenie pe arterele rutiere. Mare grijă se acordă şi decolmatării şanţurilor de scurgere, astfel că la Sălătrucu sunt destul de rare situaţiile în care se înregistrează pagube provocate de viituri. Recent l-am descoperit pe primarul Langer uzând de o astfel de cositoare mecanică pe marginea unui drum. Dumnealui ne-a explicat situaţia cu sinceritatea care-l caracterizează: "Ploile au favorizat creşterea vegetaţiei şi nu mai reuşeam să facem faţă cu toaletarea, deoarece personalul avut la dispoziţie este destul de redus. În plus, numărul beneficiarilor de ajutoare sociale a scăzut foarte mult în ultimii ani. Dacă în urmă cu vreo 10 ani aveam vreo 300, acum au rămas până în 10, în general oameni bătrâni sau bolnavi, scutiţi medical de obligaţia prestării orelor de muncă în folosul comunităţii. Explicaţia este una simplă: deoarece noi nu avem prea multe locuri de muncă în localitate, mulţi cetăţeni din Sălătrucu - după cum se ştie - au plecat la muncă în străinătate. Chiar şi în ultima perioadă au plecat destui localnici la munci agricole prin Germania, mai ales, dar şi în alte ţări. Ca buni gospodari, trebuie să ne comportăm cu comuna ca şi cu propriile curţi şi proprietăţi, oferind celor ce o tranzitează o imagine de bună administrare a treburilor publice. Mie nu-mi cade coroana să dau un exemplu cetăţenilor, mai ales că majoritatea sunt receptivi şi au mândria ca aceste meleaguri pe care trăiesc să arate cât se poate de bine!". Este un exemplu la care ar trebui să mediteze şi alţi edili, nu credeţi?...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It