Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 01:46

Câţi argeşeni au apelat în pandemie la Centrul de Voluntariat?...

Activităţile derulate de către Centrul de Voluntariat din cadrul Direcţiei de Asistenţă Socială Curtea de Argeş s-au focalizat mai ales asupra vârstnicilor, fiind consideraţi categorie vulnerabilă în perioada pandemiei. De la înfiinţarea acestui serviciu, 210 persoane au apelat pe numărul pus la dispoziţie de către direcţie pentru cumpărare de alimente, medicamente sau produse de igienă. Au fost întocmite 210 fişe telefonice şi tot atâtea fişe de intervenţie pentru aceste persoane, după care au fost create echipe din cadrul direcţiei care au achiziţionat produsele solicitate şi le-au transportat la adresele personelor care au cerut ajutorul. Totodată, Centrul de comandă pentru situaţii de urgenţă privind persoanele aflate în izolare la domiciliu pentru prevenirea răspândirii coronavirusului ne-a informat că, în perioada 24 martie-29 mai 2020, s-au aflat în izolare un număr de 385 de persoane din municipiu. Au fost întocmite 254 note telefonice. Alte 269 persoane au fost consiliate şi informate şi li s-a oferit sprijin moral şi psihologic pentru a trece mai uşor prin perioada de izolare. În plus, 15 familii au beneficiat de ajutor pentru achiziţionarea de alimente, produse de maximă necesitate şi medicamente.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It