Valea Danului - Stâlp de electricitate repus în funcţiune la Borobăneşti

Începutul celei de-a treia săptămâni din luna iunie n-a fost unul foarte fericit în comuna situată în vecinătatea Oraşului Regal Curtea de Argeş. Ploile şi vijeliile din ultimele zile au afectat structura de rezistenţă a unui stâlp din reţeaua de alimentare electrică a satului Borobăneşti. Autorităţile locale au făcut informarea de rigoare şi au solicitat distribuitorului de energie electrică o intervenţie rapidă pentru rezolvarea deranjamentului şi s-a intervenit prompt în acest sens, ne-a informat primarul Preda. Din aceeaşi sursă am aflat că şedinţa ordinară de legislativ local din luna iunie s-a desfăşurat deja în data de 11, în Sala Căminului Cultural din centrul comunei, care oferea toate condiţiile pentru respectarea distanţării fizice a participanţilor. Cei 13 consilieri locali au aprobat fără probleme şi destul de operativ, în circa 50 minute, toate proiectele înscrise pe ordinea de zi. Dintre acestea amintim rectificarea pozitivă de buget cu suma de 49.000 lei, bani veniţi de la Consiliul Judeţean, completarea la zi a Registrului Agricol pentru perioada 2020-2024, s-a aprobat reţeaua şcolară locală pentru anul de învăţământ 2020-2021, precum şi devizul general şi lista lucrărilor ce vor fi executate pe DC 239, de la Borobăneşti.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
