La Albeşti, drumurile în pantă au fost afectate de viituri

Căderile de precipitaţii neobişnuit de bogate produse în ultima perioadă au provocat necazuri şi administraţiei publice locale. Primarul Gabriel Popa, care nu vrea să-l mânie pe Dumnezeu manifestându-şi violent nemulţumirea faţă de intemperii, spunea uşor fatalist că faţă de volumul de apă căzut, locuitorii au scăpat relativ uşor: "Am avut o singură curte inundată, în satul Dobroţ, la familia Florin Bobeanu. Prin zonă este un pârâu care s-a colmatat şi apa a pătruns în gospodărie, dar nu şi în casă ori în celelalte anexe. Cele mai mari probleme le-am avut cu drumurile în pantă, care tocmai fuseseră pietruite şi nu erau destul de consolidate. Viiturile formate au spălat o parte din pietriş, astfel că acum avem nevoie de o nouă pietruire a acestora. După calculele noastre, cu vreo 15-20 maşini de balastru putem rezolva problema cu forţe proprii. Cea mai importantă condiţie în acest moment ar fi încetarea fenomenului de rupere de nori, ce produce ploi torenţiale abundente, cu căderi de apă mai mari decât există capacitate de preluare prin şanţurile existente la ora actuală...".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
