În pandemie, D.A.S. Curtea de Argeş a rămas aproape de bătrânii singuri şi neajutoraţi!

Pe perioada stării de urgenţă, instituită prin Decretul nr. 95 /martie 2020, Direcţia de Asistenţă Socială Curtea de Argeş (director, Mariana Moise) s-a ocupat în mod direct de monitorizarea persoanelor cu vârste peste 65 ani, care locuiesc singure. În toată perioada de referinţă, s-au aflat în atenţia unităţii aproximativ 5.200 de persoane cu vârstă de peste 65 ani, care locuiesc pe raza municipiului nostru. Dintre acestea, 989 sunt singure sau, deşi au aparţinători legali, respectivii nu locuiesc în Curtea de Argeş. În total, pe durata stării de urgenţă şi până în prezent au fost sprijinite cu diferite servicii 1.750 de persoane vulnerabile. Astfel, au fost efectuate 1.340 de note telefonice pentru persoanele de peste 65 ani şi tot atâtea fişe de intervenţie care au cuprins recomandări şi servicii sociale, cum ar fi consiliere socială, psihologică şi juridică sau ajutor material. De asemenea, în această perioadă au fost distribuite 1.400 de pachete cu produse de igienă, dintre care 800 de pachete livrate direct la domiciliul beneficiarilor (persoane cu dizabilităţi). A participat la acestă acţiune tot personalul D.A.S. Curtea de Argeş, împreună cu cel al Primăriei Municipiului Curtea de Argeş şi Serviciului Public de Gospodărie Comunală, instituţii care au asigurat transportul produselor de igienă. Au fost întocmite 350 de fişe de identificare a persoanelor care aveau nevoie strictă de aceste produse şi au fost distribuite 350 de pachete cu alimente de strictă necesitate pentru persoanele fără aparţinători, provenite din sponsorizări şi donaţii.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
