"Curtea de Argeş va avea meritatul centru al oraşului!"

Aceasta a fost asigurarea dată de către primarul Constantin Panţurescu în data de 16 iunie, după ce lucrătorii de la SPGC au demarat lucrările din zona fostului Magazin Vidraru, din centrul vechi al municipiului. Acestea se vor desfăşura pe baza planurilor arh. Traian Ionescu, cel care are o vastă experienţă acumulată în perioada considerabilă în care a lucrat în Franţa. Deşi au fost finalizate cu câtva timp în urmă de consilierul primarului Panţurescu, mai mereu au existat alte priorităţi de execuţie. O primă parte s-a făcut deja prin pavoazarea zidului ce pornea de la fostul hotel al oraşului din perioada interbelică, ce ajungea în zona actualului Muzeu Municipal, iar acum s-a ajuns la momentul definitivării execuţiei vastului proiect. "Am început aceste importante lucrări ce se vor executa în regie proprie, cu angajaţii din cadrul SPGC, pentru a obţine lucrări de calitate la preţuri avantajoase pentru bugetul local. Acestea sunt deosebit de complexe, incluzând decopertări, turnări de şape de egalizare, montarea de pavele şi de mobilier mobil special cu copăcei şi flori. Trotuarul foarte larg din faţa fostului magazin se va reduce pentru a amenaja acolo o parcare, pe lung, spre Parcul Sân Nicoară. Sperăm ca într-o lună, o lună şi jumătate, două - dacă ne va permite starea vremii - să finalizăm lucrarea şi să dotăm oraşul cu centrul pe care-l merită din plin şi pe care cetăţenii îl aşteptau de atâta vreme! Judecând după planurile inspirate, realizate cu deosebit profesionalism de arh. Ionescu, în cazul în care vom beneficia şi de execuţii reuşite - şi nu am motive să mă îndoiesc de acest lucru - imaginea zonei se va schimba radical în bine şi va fi una pe măsura celor din oraşele civilizate ale Europei Occidentale", ne-a informat primarul Panţurescu. Chestionat asupra costurilor, dumnealui a spus că se vor face publice după calculaţia finală. La rându-i, arh. Traian Ionescu ne-a confirmat faptul că a modificat planurile iniţiale în sensul că a renunţat la gazonul care va fi înlocuit de pavele: "Se vor putea organiza expoziţii în aer liber, târguri tematice (de flori, de Mărţişor) şi vom dispune şi de peste 30 de locuri de parcare".
Şeful administraţiei municipale ne-a mai informat că tot marţi s-au finalizat şi lucrările de pe strada Nordului, acolo unde angajaţii de la AQUATERM au terminat lucrările de înlocuire a reţelei de alimentare cu apă pe o lungime de peste 400 metri liniari. Astfel se va reduce foarte mult posibilitatea producerii unor avarii, care devenise obsedantă în ultimul timp. Acum urmează să se execute lucrările de reparare a străzii, ce se vor încheia prin asfaltarea acesteia.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
