"După 15 iunie va funcţiona firma ce va gestiona serviciile de apă şi canal de la Corbi, Domneşti şi Pietroşani!"

Informaţia ne-a fost oferită vinerea trecută de către primarul domnişan Gabriel Zăvoianu. După cum se ştie, cele trei comune menţionate au fost cuprinse într-un program integrat prin care s-a rezolvat problema alimentării cu apă şi, mai nou, a canalizării. Gestionarea serviciilor în domeniu a ridicat unele probleme, rezolvate prin constituirea din cele trei UAT-uri a unei Asociaţii de Dezvoltare Locală (ADI), astfel încât să se asigure şi funcţionarea. Pe această bază s-a constituit o societate comercială specializată, cu scopul gestionării serviciilor din domeniul apei şi canalizării. Cheltuielile de funcţionare ale firmei urmează să fie împărţite între beneficiari, respectiv comunele Corbi, Domneşti şi Pietroşani. Între timp s-au făcut angajările la societatea ce va fi condusă de către directorul Dragoş Iacobescu. Personalul din subordine - patru instalatori, un electrician şi un casier - urmau să-şi "intre în pâine" din data de 15 iunie, ne-a informat primarul Gabriel Zăvoianu. Din aceeaşi sursă am mai aflat că reţeaua pe care o vor întreţine are o lungime de circa 160 km şi vreo 12.000 locuitori ce vor beneficia de serviciile specifice. "Aceasta începe la limita dintre comunele Nucşoara şi Corbi, trece prin Domneşti şi ajunge la Pietroşani, mai exact la podul Lăpuşani, peste Râul Doamnei, din satul Găneşti, unde este hotarul cu comuna Coşeşti. În ultima şedinţă de consiliu local, cea din luna mai, noi am introdus în inventarul domeniului public al comunei Domneşti reţelele de apă, cu aducţiunea pornind de la Bahna Rusului, precum şi cele de canalizare. Acestea au fost predate în întreţinere societăţii amintite, în conformitate cu normele stabilite de asociaţi prin statutul acesteia", a spus primarul Zăvoianu. La prima vedere, organigrama pare destul de "subţire", însă cel mai important pas din această perioadă era demararea activităţii firmei. Pe parcurs, în funcţie de necesităţile obiective constatate, ADI poate suplimenta numărul angajaţilor care, deocamdată au în întreţinere o reţea nouă ce n-ar trebui să înregistreze cine ştie ce avarii. Chiar şi în astfel de cazuri, s-au prevăzut montarea unor vane în reţea, prin care să se întrerupă sectorial furnizarea apei în zona deranjamentului, precum şi a unor cămine de golire (în amonte). Urmează ca pe anumite tronsoane cu diferenţă de nivel să se monteze şi dispozitive de aerisire, ne-a mai informat primarul Gabriel Zăvoianu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
