Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 02:58

Viiturile au făcut prăpăd la Brăduleţ, pe Valea Vâlsanului!

Ploile obsedante, cu caracter torenţial pe alocuri, au provocat mari pagube locuitorilor din nordul Văii Vâlsanului, în ultima săptămână. Căderile abundente de precipitaţii au generat viituri şi râul şi-a ieşit din matcă, după ce resturile vegetale şi gunoaiele depozitate necontrolat pe maluri au produs baraje în zonele mai înguste sau prin preajma podurilor. Rezultatul a fost inundarea vecinătăţilor, aşa cum s-a întâmplat în data de 10 iunie. Atunci, o rupere de nori şi precipitaţiile extrem de bogate căzute între orele 17.00 şi 18.30 au produs viituri şi inundaţii. Personalul din administraţia publică locală a intervenit prompt şi cu ajutorul sătenilor s-a muncit până spre miezul nopţii ca să limiteze dezastrul de pe drumuri şi din gospodăriile riverane.

"E jale mare la noi după aceste zile: drumurile pe care le reparasem, au fost din nou grav afectate de ape, proprietăţile oamenilor - şi mă refer la grădini cultivate, la păşuni şi chiar la case - au fost inundate, producându-se pagube considerabile. Cele mai afectate au fost satele de pe malul Vâlsanului, respectiv Brădet, Brăduleţ şi Galeşu. Acestea au fost oarecum limitate de intervenţiile pe care le-am organizat cu angajaţii noştri şi cu cetăţenii. Dacă la Brădet am scăpat ceva mai uşor, nu la fel s-a întâmplat la Brăduleţ şi Galeşu... Noi am îndeplinit formalităţile legale, cu constatarea pagubelor la faţa locului de către comisia locală şi înaintarea documentaţiei la forurile competente. După o muncă susţinută pentru îndepărtarea aluviunilor şi resturileor aduse de viituri, când să respirăm uşuraţi, am fost loviţi de o nouă rupere de nori la începutul acestei săptămâni, în 15 iunie, după ora 11.00. Avem situaţii în care au fost roase malurile şi s-a afectat şi structura de rezistenţă a unor poduri peste Vâlsan, la piloni şi culee. Povestea s-a repetat şi am reluat munca de la început, ca şi formalităţile legale de constatare pe care le vom înainta urmând procedurile. Oamenii, care acum câteva săptămâni se rugau pentru ploaie, au ajuns să implore Cerul să-şi strîngă baierile, punând zăgaz la ape şi să ne mai dea pace o vreme cu ruperile de nori!...", ne-a mărturisit amărât primarul Evlampie Alecu. Dumnealui a făcut apel la înţelegerea consătenilor să nu mai depoziteze necontrolat resturile menajere sau vegetale pe malurile cursurilor de apă, pentru a se limita posibilitatea producerii de noi necazuri, indiferent dacă este vorba despre neglijenţă sau prostie...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It