Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 02:58

Noua grădiniţă de la Albeşti va funcţiona în anul şcolar 2020-2021

Asigurarea a fost dată de către primarul Gabriel Popa spre sfârşitul săptămânii trecute, în data de 12 iunie: "Lucrările de execuţie la investiţia la acest obiectiv construit în vecinătatea şcolii din centrul comunei s-au înscris în grafic şi acum am ajuns în faza zugrăvelilor exterioare. Noi vrem s-o dăm în funcţiune din anul şcolar viitor, deoarece avem posibilitatea să rezolvăm toate problemele ce ţin de organizarea activităţii şi pe baza colaborării cu Inspectoratul Şcolar Judeţean. Luna viitoare preconizăm să eliberăm Autorizaţia de Construire pentru investiţia planificată pentru anul în curs, prin care se vor realiza trotuarele la DN 7C, în zona centrală a localităţii". Din aceeaşi sursă am mai aflat că şedinţa ordinară de legislativ local din luna mai se desfăşurase la Căminul Cultural din centrul comunei, unde graţie spaţiului generos avut la dispoziţie s-au putut respecta fără probleme restricţiile privind distanţarea fizică a participanţilor. Cele mai importante puncte de pe ordinea de zi au vizat rectificări de buget prin alocarea unor sume de la fondul de rezervă pentru achitarea unor datorii restante, care au fost aprobate în unanimitate. La momentul informării, primarul Gabriel Popa se afla la o intervenţie la Brăteşti, unde un capăt de pod peste un pârâu fusese rupt de viiturile provocate de precipitaţiile abundente din ultima perioadă.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It