Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 02:58

Interesul pentru dezbateri publice rămâne scăzut la Curtea de Argeş

# Păunescu a fost singurul participant dintre aleşii locali!

Primăria Municipală a organizat în data de 12 iunie, începând cu ora 10.30, o dezbatere publică pe două regulamente de interes pentru întreaga comunitate. Primul se referea la anumite modificări propuse de conducerea S.C. AQUATERM AG 98 S.A. la cel privind serviciile din domeniul apei şi canalizării, iar cel de-al doilea, la cel privind gestionarea câinilor fără stăpân. Anunţurile de rigoare s-au făcut din timp pe site-ul instituţiei şi în presă, însă prezenţa la dezbateri a fost din nou extrem de restrânsă, de numai câteva persoane. Dintre aleşii urbei n-a fost prezent decât Ion Petre Păunescu, de la PRO ROMÂNIA, aflat la primul mandat şi cunoscut mai ales ca Ionel Păunescu. S.C. AQUATERM a fost reprezentată de către preşedintele Consiliului de Administraţie, ec. Ionuţ Andrei şi de managerul general, jr. Claudia Mihăilescu, iar Primăria Curtea de Argeş, de către şefa de la ADP, Adriana Ciorbaru, secondată de o colegă şi de Camelia Vărzaru (Relaţii cu publicul). De la bun început, Ion Petre Păunescu ne-a declarat că a ţinut să participe pentru a-şi face o idee precisă despre orientarea publică faţă de modificările şi completările aduse amintitelor regulamente, astfel încât să adopte o atitudine de sprijin a dorinţelor cetăţenilor în şedinţa de consiliu în care acestea vor fi dezbătute în vederea aprobării. Comunitatea locală a fost reprezentată de câteva persoane, majoritar feminine, care au fost însă destul de active, solicitând lămuriri, modificări ale unor articole sau completări. Discuţiile au fost destul de animate, cu sugestii din partea publicului în mare parte pertinente, dar şi cu intervenţii mai puţin fericite. Dintre acestea am remarcat două. Mai întâi a fost faptul că o persoană care nu s-a prezentat, dar care a fost extrem de activă în dezbatere, a acuzat slaba publicitate făcută acelei dezbateri, ca şi informării asupra majorărilor de preţ la serviciile de apă şi canalizare aplicate din vara anului trecut - ceea ce nu era deloc adevărat. "Poliţia trebuia să fie prezentă aici, la discutarea situaţiei câinilor vagabonzi, pentru că este în subordinea administraţiei municipale!", a spus un cetăţean care fie nu ştia că la Curtea de Argeş nu există Poliţie Locală şi relaţiile dintre cele două instituţii sunt de colaborare, nu de subordonare, fie căuta să exploateze politic o lipsă care a devenit tradiţională în ciuda solicitărilor repetate ale consilierilor locali în plenul şedinţelor.

Obiectiv AQUATERM: eficientizarea serviciilor prestate conform ultimelor reglementări legale!

Ec. Ionuţ Andrei şi managerul Claudia Mihăilescu au prezentat actualizarea regulamentului de funcţionare a societăţii aflate în subordinea administraţiei municipale cu scopul oferirii abonaţilor de servicii de calitate în domeniul său de activitate. Dumnealor au exemplificat cu cazuri concrete de disfuncţionalităţi cu care angajaţii firmei s-au confruntat în activitatea cotidiană. Între furnizorul de servicii şi beneficiari există relaţii contractuale, care nu sunt respectate în totalitate. Astfel, AQUATERM are contracte cu asociaţiile de proprietari/locatari de la blocuri, ce cuprind şi anexe pentru membrii acestora. Dintre dumnealor, circa 60% fie nu respectă obligaţia legală de a anunţa indexurile la apometre, ceea ce împiedică facturarea, fie rămân restanţieri la plată luni de zile în condiţiile în care nu permit angajaţilor societăţii accesul în apartamente pentru verificarea instalaţiilor de contorizare. În aceste condiţii, AQUATERM are reale dificultăţi în ceea ce priveşte facturarea şi încasarea sumelor datorate pentru serviciile prestate şi înregistrează pagube destul de mari. "Noi producem lunar circa 700.000 mc apă şi facturăm 110.000 mc, pierderile societăţii fiind uriaşe. Tocmai de aceea am propus ca abonaţilor care nu-şi declară indexurile direct, telefonic sau online, folosind posibilităţile pe care noi le punem la dispoziţie, să li se aplice prevederile legale în vigoare şi să le facturăm lunar - la pauşal - câte 6,3 mc pentru o persoană, urmând ca regularizarea să se facă la maxim 6 luni de zile, în conformitate cu un act normativ din anul 1993. La gaze sau curent, practica este de regularizare la 3 luni de zile", a precizat Ionuţ Andrei, care i-a informat pe participanţi că există şi posibilitatea taxării funcţie de spaţiul locativ, nu numai de număr de locatari. "Noi am lăsat la decizia asociaţiilor să stabilească prin adunările generale acest mod de taxare la pauşal!" De asemenea a mai făcut vorbire despre necesitatea schimbării apometrelor care au o durată garantată de 7 ani şi multe sunt deja depăşite, astfel că nu mai prezintă siguranţă în înregistrările furnizate, generând posibilitatea fie să dezavantajeze abonatul, fie firma. S-a precizat că sunt 150 de scări de bloc ce dispun de apometre ce măsoară apa furnizată, precizând că instalaţiile de la cămin până la utilizator sunt comune şi că pierderile de lichid preţios trebuie suportate de către abonaţii care fie au instalaţii cu probleme de funcţionare în subsolurile blocurilor, fie în locuinţele proprii. Exemplul oferit a fost cu o scară de bloc din cartierul Progresu, unde s-au livrat 1.828 mc apă în perioada 18.02-05.06.2020, dar s-au putut factura doar 245 mc, pe baza indexurilor declarate de către utilizatori. Cu acest prilej s-a apelat la participanţi să informeze, la rându-le, pe cei apropiaţi că în caz de constatare a unor defecţiuni trebuie anunţat AQUATERM-ul, pentru intervenţiile de specialitate, astfel încât să se limiteze la maxim pierderile. De asemenea, s-a atras atenţia asupra necesităţii anunţării deteriorării - indiferent de cauză - a apometrelor pe care abonaţii au obligaţia de a le proteja, în vederea schimbării, precizându-se că un astfel de contor de apă costă circa 300 de lei.

Cel mai vocal partener de dialog a fost o doamnă din sală care a ţinut să beneficieze de protecţia anonimatului graţie măştii pe care o purta în conformitate cu restricţiile impuse de starea de alertă în vigoare. "Consider că AQUATERM mi-a scos banii din buzunar cu o facturare incorectă anul trecut, când n-am ştiut nici de majorarea de preţ de care n-am fost anunţată. Eu am fost plecată din localitate în acea perioadă şi, ca mulţi dintre concitadini, n-am avut acces la internet şi m-am trezit cu o factură umflată!", a spus dumneaei. Pe care am descoperit-o după dezbatere că era de fapt Sonia Dragomir, concitadina angajată la DAS ca asistent personal, care are un război personal cu municipalitatea iscat de reclamaţia sa că nu i se respectă drepturile şi nu i se acordă voucherele de vacanţă. Reprezentanţii AQUATERM au notat reclamaţiile şi sugestiile sale, au promis să remedieze eventualele erori şi să completeze regulamentul cu propunerile pertinente formulate.
Eliminarea risipei de apă a fost altă temă abordată, cu exemplificarea unui caz descoperit cu o zi în urmă într-o gospodărie particulară din oraş, unde proprietarul avea un furtun la pompă din care se scurgea fără control preţiosul lichid. Cererea angajaţilor de la AQUATERM de a stopa risipa a fost întâmpinată cu ostilitate de către utilizator!...

Acestea au fost câteva aspecte din discuţiile purtate. În altă ordine de idei, ec. Ionuţ Andrei i-a informat pe cei prezenţi asupra eforturilor depuse de noua conducere a AQUATERM, sprijninită de municipalitate, pentru eficientizarea serviciilor prestate, scăderea costurilor de funcţionare, exemplificând cu investiţiile din ultima vreme când s-a realizat alimentarea Staţiei de Tratare de la Cerbureni prin cădere de la Captarea Oeşti şi prin înlocuirea pompelor energofage. Acestea au avut drept rezultat economii de mii de euro lunar la consumurile de energie electrică, factura de curent scăzând după investiţia de la Oeşti de la 35.000 lei la 200 lei lunar. Sumele economisite vor fi folosite pentru noi investiţii absolut necesare. În acest context s-a specificat faptul că înlocuirea reţelei de alimentare cu apă în lungime de circa 400 m liniari din nordul oraşului, de pe strada Nordului, a intrat în fază finală, după ce a fost uşor întârziată de ploile frecvente din ultimul timp. În planul de investiţii figurează şi înlocuirea reţelei de alimentare cu apă învechite de pe strada Valea Iaşului, unde se va monta şi un reductor de presiune, pentru a limita posibilitatea producerii de avarii în zonă. "Chiar şi în condiţiile în care avem reţele vechi ce necesită înlocuirea şi multe investiţii de făcut în perioada următoare, încercăm să păstrăm preţul actual al serviciilor, care comparativ este sub cele practicate la Piteşti sau Rm. Vâlcea!", a declarat în încheiere preşedintele Consiliului de Administraţie de la AQUATERM, ec. Ionuţ Andrei. La solicitarea formulată de către dna Sonia Dragomir ca abonaţii să primească acasă facturile, s-au dat asigurări că se caută soluţii în acest sens şi s-au cerut deja oferte, problema fiind pe cale de rezolvare. Managerul societăţii, ec. Claudia Mihăilescu, a reamintit faptul că se depun eforturi deosebite din partea personalului de deservire pentru crearea de modalităţi de informare online, inclusiv printr-o platformă de pe care se pot descărca facturile, care să se adauge posibilităţii anunţării directe, telefonic sau online a indexurilor înregistrate pe apometre. Plăţile se pot face fie direct, fie online în conturile anunţate de către AQUATERM, pe care le puteţi găsi şi în paginile ziarului nostru.

Pledoarie pentru drepturile animalelor

Actualizarea regulamentului pentru gestionarea situaţiei câinilor fără stăpân a fost prezentată de către Adriana Ciorbaru. Dezbaterea s-a axat mai ales pe respectarea drepturilor animalelor şi purtătorul de cuvânt principal a fost o doamnă care s-a prezentat cu numele de Florea. Dumneaei a insistat pe ideea popularizării posibilităţii adoptării acestor vietăţi, dar şi pe impunerea respectării prevederilor legale ce stabilesc obligativitatea proprietarilor de a steriliza şi a microcipa animalele. Şi cum gestionarea situaţiei va fi în sarcina unei firme căreia municipalitatea îi va delega acest serviciu important, a cerut ca în caietul de sarcini să se specifice ca aceasta să organizeze sesiuni de castrare gratuită, pentru a reduce înmulţirea necontrolată a câinilor vagabonzi pe străzile municipiului. La acest punct s-a specificat şi faptul că multe exemplare sunt aduse de diverşi indivizi din afara oraşului şi s-a deplâns lipsa reprezentanţilor Poliţiei de la dezbatere, deoarece dumnealor au abilitarea legală de intervenţie şi sancţionare a unor asemenea fapte antisociale. Despre drepturile oamenilor care uneori sunt agresaţi de animalele fără stăpân fie ele sterilizate sau nu, s-a făcut vorbire mult mai puţin. Oricum, sugestiile şi propunerile pertinente formulate de către cetăţeni în cadrul dezbaterii publice de vineri urmează să se adauge celor primite pe alte căi şi să completeze documentaţia ce va fi supusă aprobării consilierilor locali într-o şedinţă ulterioară...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It