Arefu se află sub zodia austerităţii

După cum v-am informat deja, pandemia de coronavirus a condus spre această situaţie în comuna condusă de către primarul Gheorghe Stoican. Reducerea sau chiar închiderea unor activităţi desfăşurate anterior pe teritoriul administrat, în care locurile fruntaşe sunt ocupate de firmele din domeniul turistic, a determinat o scădere drastică a încasărilor la bugetul local. Faptul a fost dovedit pe deplin şi în ultima şedinţă de legislativ, cea din luna mai. "Principalul proiect de hotărâre aflat pe ordinea de zi a fost cel care viza aprobarea unei rectificări pozitive în sumă de 30.000 lei. Banii au venit de la Consiliul Judeţean Argeş cu destinaţia precisă a achitării indemnizaţiilor celor circa 40 de asistenţi personali ai persoanelor cu dizabilităţi. S-a aprobat fără probleme, deoarece consilierii locali de la noi sunt oameni responsabili, care cunosc foarte bine situaţia financiară delicată în care ne aflăm. Acum nu ne rămâne decât speranţa ca în perioada următoare să se simtă efectele benefice ale relaxării din perioada de alertă şi să se revigoreze colectările la buget după reluarea activităţilor din domeniul turistic şi nu numai", a declarat primarul arefean.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
