Mulţi copii cu situaţie familială delicată în municipiu!...

Având în vederea pandemia de coronavirus, în perioada stării de urgenţă şi de alertă au fost desfăşurate de către Direcţia de Asistenţă Socială Curtea de Argeş (director, Mariana Moise) numeroase activităţi specifice. Dintre acestea, s-a pus accent pe monitorizarea copiilor cu părinţii plecaţi la muncă în străinătate, demers ce s-a efectuat cu respectarea condiţiei de limitare a contactului direct cu beneficiarii. Compartimentul de monitorizare şi evaluare, împreună cu salariaţii centrelor sociale, au contactat telefonic fiecare persoană/părinte/reprezentant legal care are în grijă un copil aflat în acestă situaţie. Au fost întocmite documente pe baza a 296 de note telefonice pentru copiii cu părinţi plecaţi la muncă în străinătate, din care reies următoarele date: 96 de minori au un părinte plecat la muncă; 15 copii au mama plecată în străinătate la muncă, iar 64 au tatăl plecat pentru muncă în afara graniţelor; 3 minori sunt în plasament la rude, iar 31 au părinte unic, care este plecat la muncă în străinătate; 58 de părinţi au revenit din străinătate în acestă perioadă, iar 6 copii au plecat cu părinţii din localitate. Alţi 23 de copii au împlinit între timp vârsta de 18 ani şi nu se mai află sub monitorizarea D.A.S. Pentru toţi ceilalţi au fost întocmite 296 de fişe de intervenţie, în care sunt cuprinse atât situaţia existentă, cât şi nevoile identificate pentru fiecare copil.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
