Direcţia de Asistenţă Socială Curtea de Argeş a gestionat eficient pandemia de coronavirus

Pe perioada stării de urgenţă, instituită prin Decretul nr. 95 /martie 2020, Direcţia de Asistenţă Socială din municipiul nostru (director, Mariana Moise) a întocmit un Plan de Măsuri, cu nr. 2304/24.03.2020, privind activităţile pentru perioada decretarii stării de urgenţă. Astfel, au fost îndeplinite mai multe obiective în slujba beneficiarilor argeşeni. Amintim, în primul rând, despre organizarea activităţii instituţiei, organizarea muncii şi împărţirea instituţiei pe zone de risc. Au fost stabilite două zone de activitate, după cum urmează: Zona 1 - de relaţii cu publicul, unde au fost create două ghişee de lucru, dintre care unul destinat persoanelor care solicitau servicii prestaţii sau anchete persoane cu dizabilităţi şi un altul pentru asigurarea Registraturii şi a Relaţiilor cu Publicul, unde au fost amplasate 2 recipiente speciale pentru colectarea şi distribuirea documentelor primite sau eliberate de către instituţie. Pe listă trebuie trecută şi modificarea programului de lucru cu publicul, între orele 08.00-12.00, pe perioada stării de urgenţă şi între 09.30-14.30, pe perioada stării de alertă, limitând pe cât posibil contactul cu cetăţenii, în vederea evitării contactării virusului. S-a trecut apoi la stabilirea unor circuite de lucru, atât pentru primirea şi eliberarea de documente, cât şi pentru pentru personalului instituţiei şi a cetăţenilor care s-au adresat cu o multitudine de solicitări. Nu în ultimul rând, să nu uităm de constituirea a două centre de voluntariat şi sprijin pentru persoanele aflate în izolare/autoizolare la domiciliu, precum şi pentru cei cu vârsta de peste 65 ani, fără susţinători legali sau altă formă de ajutor, pentru prevenirea coronavirusului. Despre toate acestea vom vorbi pe larg într-un material viitor.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
