Bani de la Ministerul Dezvoltării pentru UAT-uri argeşene

Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei a virat în data de 5 iunie peste 95 de milioane de lei pentru decontarea facturilor la lucrările realizate prin Programul Naţional de Dezvoltare Locală (PNDL) la 188 de obiective de investiţii. În Argeş au primit bani următoarele UAT-uri pentru lucrări executate pe PNDL 2: Dobreşti, 51.082,70 lei; Mihăeşti, 2.351.860,32 lei şi Mioveni, 433.741,75 lei. Situaţia plăţilor efectuate este disponibilă aici: https://mlpda.ro/pages/plati. Vă reamintim că Programul Naţional de Dezvoltare Locală, aprobat prin Ordonanţa de Urgenţă nr. 28 din 10 aprilie 2013, actualizată, este cel mai important program multianual de finanţare cu fonduri de la bugetul de stat. El are ca obiectiv general echiparea unităţilor administrativ-teritoriale cu toate dotările tehnico-edilitare, de infrastructură educaţională, de sănătate şi de mediu, sportivă, social-culturală şi turistică, administrativă şi de acces la căile de comunicaţie, iar valorile alocărilor multianuale de la bugetul de stat sunt egale cu sumele înscrise în contractele de finanţare multianuale încheiate între minister şi beneficiarii obiectivelor de investiţii. În cadrul celor două etape ale PNDL, listele obiectivelor de investiţii şi sumele alocate acestora sunt publice şi pot fi consultate accesând pagina de internet a ministerului, secţiunea "Lucrări Publice", Programul Naţional de Dezvoltare Locală, rubrica "Obiectivele de investiţii", iar transferurile lunare sunt publicate în secţiunea "Plăţi".
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
