Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 02:53

"Adoptaţi un urs!"

Acesta era apelul pe care primarul arefean Gheorghe Stoican îl lansa anul trecut către parlamentari, într-un moment în care locuitorii satelor de sub munte, cu precădere cei de pe Valea Argeşului, fuseseră aduşi în stare de disperare după atacurile repetate ale acestor jivine ale codrului asupra gospodăriilor. În căutare de hrană, sălbăticiunile - de cele mai multe ori însoţite de pui, ceea ce le determinau să fie foarte agresive - provocau pagube însemnate bunurilor cetăţenilor, fie că era vorba despre animale domestice, păsări, culturi ş.a.m.d., existând temeri justificate privitoare la posibilitatea ca şi vieţile oamenilor să fie puse în pericol, cum s-a întâmplat în zonă cu ani în urmă. Legislaţia restrictivă interzice cetăţenilor să se apere de asemenea atacuri cu toate mijloacele disponibile, aşa că apelul primarului Stoican era justificat de o realitate incontestabilă. Deşi la nivel declarativ s-au dat tot felul de asigurări din partea autorităţilor competente, practic nu s-a schimbat ceva. Acum, când vara ne bate la uşă, urşii au reapărut pe Transfăgărăşan, dovadă cele câteva alerte declanşate în ziua prăznuirii creştin-ortodoxe a Rusaliilor. "Duminică am avut mai multe alerte de acest gen, căci afluxul turiştilor spre munte în această mini-vacanţă a fost unul deosebit. Din păcate, inconştienţa celor care sunt tentaţi să trateze urşii ca pe nişte paşnice animale de companie şi le hrănesc, riscându-şi vieţile pentru a se fotografia cu ele ca să se mândrească apoi faţă de prieteni cu vitejia lor, încurajează jivinele codrului să nu se mai teamă de oameni. Consecinţa este uşor de bănuit şi povestea cu atacurile urşilor asupra gospodăriilor localnicilor este de aşteptat să se repete şi anul acesta. De aceea am reiterat acel apel adresat aleşilor neamului, care sunt nepăsători în ceea ce priveşte vieţile şi agoniseala celor ce i-au votat, permiţându-le să pozeze în iubitori ai animalelor sălbatice. Sigur, din siguranţa Casei Poporului de la Bucureşti este comod să faci aşa ceva, dar dacă onorabilii noştri parlamentari s-ar trezi în pragul casei cu lighioanele înfometate ale codrului, simţindu-şi vieţile dumnealor şi ale familiilor primejduite, ar mai rămâne oare la fel de îngăduitori şi de protecţionişti?...". Este de aşteptat ca şi de această dată întrebarea primarului Stoican să rămână fără răspuns ori să primească noi asigurări mincinoase cum că se lucrează la cine ştie ce legi noi care să permită convieţuirea paşnică dintre oameni şi sălbăticiunile codrului, ce s-au înmulţit necontrolat şi care au dificultăţi reale în procurarea hranei...

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It