Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 03:00

Primarul Baciu: "Am realizat cel mai drag proiect din mandatele de primar, rezolvând problema învăţământului online la Corbi!"

Vineri, în Sala de spectacole de la Căminul Cultural din centrul comunei, primarul Virgil Baciu a distribuit din partea administraţiei publice locale 210 tablete pentru elevii din învăţământul local. Acestea s-au adăugat celor 30 înmânate absolvenţilor clasei a VIII-a, care se pregătesc să intre "în focurile" Evaluării Naţionale. "Acesta a fost - pentru mine - unul dintre cele mai importante proiecte realizate în cele două mandate de primar. Motivul este unul simplu: am investit în viitorul copiilor noştri oferindu-le tuturor şanse egale la educaţie, pentru că toţi dispun de acelaşi tip de tablete. Suplimentar ne putem mândri cu faptul că suntem prima comună din Argeş care a rezolvat prin forţe proprii problema învăţământului online. După cum v-am mai spus, finanţarea acţiunii este de la bugetul local şi tabletele distribuite în data de 5 iunie au fost obţinute pe abonamente lunare de câte 5 euro la o firmă de telefonie mobilă, care oferă internet nelimitat. Perioada contractului este de 2 ani de zile, iar elevii din clasa a VIII-a, după încheierea examenelor de absolvire a ciclului gimnazial, urmează să predea tabletele colegilor din clasa I, care vor fi în septembrie la început de drum. Vineri, pe rând, elevii au fost instruiţi de către profesori pentru a putea folosi eficient tabletele ca să participe la lecţiile desfăşurate online", a spus vizibil emoţionat Virgil Baciu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It