Acţiune de ajutor umanitar, de la Poienarii de Argeş pe Topolog în sus

În data de 5 iunie a ajuns în comuna condusă de către primarul Dragoş Boncea, secondat de vicele Cornel Panţeru, o caravană umanitară cu ajutoare pentru lupta împotriva COVID-19. Aceasta a fost organizată de Fundaţia SFINX din Bucureşti, care dezvoltă un parteneriat solid cu Marea Lojă Masonică din România. "Alegerea comunităţii noastre de către organizatori se datorează unei prietenii cu rădăcini în copilărie pe care o păstrez cu unul dintre organizatori. Dumnealor erau vineri la cea de-a şaptea acţiune organizatorică, demarată la Spitalul COVID din Suceava. Oaspeţii ne-au solicitat să alegem câteva comunităţi de pe Valea Topologului care meritau să fie ajutate cu materiale. Şi era vorba despre o tonă de biocid care dispunea de toate certificatele de conformitate, de spirt şi altele, care şi-au găsit locul la dispensarele şi şcolile din comunele Ciofrângeni, Tigveni, Cepari şi Şuici. Acestea au fost alese de mine şi de viceprimarul Cornel Panţeru. Ţin să precizez că la Căminul de bătrâni de la Şuici am dus şi alimente, care i-au bucurat pe oamenii de acolo, mai ales prin faptul că au avut dovada că nu erau uitaţi de noi, cei mai tineri... A fost o acţiune reuşită, care ne-a adus mare mulţumire sufletească şi nouă, celor cărora organizatorii ne-au luat ca parteneri. Acestora le mulţumim pentru acţiunea umanitară de vineri şi, anticipat, pentru cele ce pot urma, deoarece am fost informaţi că este foarte posibil să continuăm această colaborare fructuoasă!", ne-a declarat inimosul primar Dragoş Boncea.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
