Alimentarea cu apă şi canalizarea - teme de bază în şedinţa legislativului din luna mai, la Valea Iaşului

# Votul pesedistului Bărbulescu a fost decisiv pentru aprobarea proiectelor primarului Barbu.
Şedinţa ordinară din luna trecută s-a desfăşurat în data de 29 mai, de la ora 15.00, la Căminul Cultural de la Valea Iaşului, într-un spaţiu care a permis respectarea restricţiei privitoare la distanţarea fizică a participanţilor. La convocarea primarului Nicolae Barbu au răspuns prin prezenţă 10 din totalul consilierilor locali, plus delegatul sătesc Ion Iorga. Liberalul Andrei Grigorescu a optat pentru votul de la distanţă, după ce a studiat cu secretarul Nicolae Stoicescu ordinea de zi şi şi-a exprimat poziţia faţă de proiectele propuse pentru dezbatere în comisii. Faţă de ordinea de zi iniţială, la propunerea primarului, s-a acceptat şi introducerea suplimentară a unor noi proiecte, astfel încât s-a ajuns la 13 proiecte de hotărâre dezbătute şi votate de către aleşii locali participanţi. Dintre acestea, 8 au avut ca temă optimizarea funcţionării serviciilor din domeniul alimentării cu apă şi a canalizării. "Proiectele propuse au trecut cu majoritate simplă, scorul fiind de 6-5 sau 6-4. Am avut surpriza plăcută ca la cele mai multe dintre ele, votul decisiv care a înclinat balanţa aprobării să vină din partea liderului Grupului PSD, Marius Constantin Bărbulescu, cel care a dat dovadă de responsabilitate şi a votat în interesul comunităţii, şi nu în cel al unei opoziţii care - în cazurile respective - nu-şi avea rostul. În numele locuitorilor din Valea Iaşului, eu ţin să-i mulţumesc public pentru această atitudine raţională, constructivă, benefică!", a declarat primarul Barbu, exemplificând cu faptul că viceprimarul Cristian Enescu, cel căruia i s-a cerut de conducerea locală radierea din rândurile PNL, s-a manifestat clar ca un lider al opoziţiei, abţinându-se la o rectificare pozitivă de buget cu suma de 121.500 lei, bani primiţi din sume defalcate de la Consiliul Judeţean, având ca destinaţie acoperirea costurilor carantinării personalului de la Spitalul "Sf. Andrei", care a tratat cazuri uşoare de COVID-19. Acestuia i s-au alăturat colegii de la PSD Vasile Gheorghiu şi Gheorghe Niţă, precum şi Vasile Ungureanu, de la PMP - nucleu de bază şi în tentativa de respingere a altor proiecte, după cum vă vom informa în ediţiile următoare ale ziarului nostru.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
