Patru Diplome de Recunoştinţă conferite familiilor cu vechime semicentenară

Şedinţa ordinară de legislativ municipal desfăşurată la finalul lunii mai a prilejuit reluarea conferirii acestor însemne ale preţuirii comunităţii faţă de familiile cu anduranţă de peste 50 de ani în căsnicie, exemple de urmat pentru concitadinii mai tineri, aflaţi la început de drum. Obiceiul a fost întrerupt timp de două luni de zile după declararea stării de urgenţă la mijlocul lunii martie. Proiectul de hotărâre aferent a fost votat în unanimitate fără comentarii de către consilierii locali. Familiile premiate au fost următoarele: Filofteia şi Ion Anghel, locuitori pe strada Despina Doamna, care au primit diploma şi tradiţionalul buchet de flori de la consilierul local Emelian Oreviceanu; Maria şi Nicolae Ilina (strada Cuza Vodă) - Ionel Păunescu; Teodora şi Vasile Uţă (strada Valea Doamnei) - primarul Constantin Panţurescu. Directorul de la Şcoala "Mircea cel Bătrân", prof. Gheorghe Molea, a fost mai puţin norocos, deoarece în sală n-a fost prezentă familia Florica şi Ion Diaconu, de pe strada Valea Sasului şi nici n-a fost reprezentată de vreun membru, astfel că premiul şi florile au fost preluate de către juristul legislativului, Călin Budan, urmând să le ducă la Direcţia de Asistenţă Socială, ai cărei angajaţi urmau să le înmâneze absenţilor la domiciliu. "Casă de Piatră!" celor patru familii care au fost îndreptate către amintita direcţie condusă de către Mariana Moise, pentru a formula cererile prin care pot intra în posesia a câte 200 lei, conform unei mai vechi hotărâri de consiliu local.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
