Corbi, prima comună din Argeş care a implementat învăţământul online!

Dinamismul impus vieţii comunităţii locale de către energicul primar Virgil Baciu este de-a dreptul incitant pentru cei mai mulţi dintre locuitori, dar şi pentru vecini. În această perioadă, coronavirusul parcă n-ar exista la Corbi. Cum nu se mai joacă partide de fotbal în ligile inferioare din cauza pandemiei, stadionul local a intrat în lucrări de modernizare ce includ extinderea, amenajarea gazonului şi realizarea unei împrejmuiri corespunzătoare. S-a făcut pauză doar în 28 iunie, când s-a prăznuit creştineşte Înălţarea Domnului şi apoi s-a desfăşurat o ceremonie de suflet pentru cinstirea memoriei eroilor căzuţi pe câmpurile de bătălii pentru apărarea patriei. Aceasta s-a desfăşurat la monumentul din faţa Căminului Cultural din centrul comunei şi a avut un caracter aproape intim impus de restricţiile stabilite pentru starea de alertă. Festivitatea a fost una sobră, în spiritul timpurilor pe care le trăim şi al patriotismului dovedit de către Virgil Baciu de ani şi ani de zile. Alături de dumnealui, la monument s-a regăsit directorul Căminului Cultural, Claudia Rotaru. Primarul ne-a mărturisit bucuria realizării unui proiect la care ţinea foarte mult: "După cum se ştie, la Corbi este o mare grijă pentru educaţia tinerei generaţii, schimbul nostru de mâine. Am propus şi legislativul local a aprobat un proiect prin care urmăream dotarea elevilor cu posibilităţi materiale reduse, şi nu numai, cu tablete care să le dea posibilitatea de a participa la lecţiile online. Noi aveam anumite sume alocate în bugetul local pentru stoparea abandonului şcolar prin stimularea prezenţei elevilor la cursuri. Cum acestea nu s-au mai ţinut de la jumătatea lunii martie, s-au făcut nişte economii şi am dirijat sumele spre achiziţionarea de 30 de tablete în primă fază, destinate elevilor din clasa a VIII-a, care au de trecut examenul de Evaluare Naţională. Apoi am căutat posibilităţi de a-i dota pe toţi elevii din clasele I-VIII şi am găsit oferte interesante la firme de telefonie mobilă. Am accesat o ofertă de 5,4 euro lunar, cu abonament, prin care se asigură telefonie şi acces nelimitat la internet pe 2 ani de zile, plus tablete gratuit. Un calcul sumar ne-a demonstrat că putem suporta cheltuielile aferente pentru toţi copiii noştri. Astfel, am primit deja o parte din aceste echipamente, restul urmând să vină pe parcurs, deoarece este o mare cerere pe piaţă. Vom avea grijă ca în perioada următoare să instruim elevii să le folosească participând la lecţii. Din câte ştiu eu, suntem prima comună din Argeş care a implementat învăţământul online!". Ceea ce era de demonstrat: Cine caută, găseşte!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
