Ploile au impus mici corecţii la drumurile pietruite de la Valea Iaşului

Ploile torenţiale de la jumătatea penultimei săptămâni din luna mai au generat nevoia intervenţiei pe drumurile în pantă care tocmai fuseseră pietruite cu calcar. "În primă fază ne-am bucurat toţi de ploile căzute, căci au sosit ca o binecuvântare peste culturile agricole care începuseră să sufere din cauza secetei. Acestea s-au revigorat, însă nouă, celor din administraţia publică locală, ne-au dat ceva de lucru, în sensul că a trebuit să facem mici corecţii acolo unde situaţia a impus-o. Practic, după o pietruire foarte bună, calcarul nu apucase să se aşeze bine şi şuvoaiele de apă au cărat piatra spre baza pantei. Am adunat-o şi am reaşezat-o, profitând de carosabilul înmuiat de apă. Astfel am evitat noi cheltuieli şi am readus drumurile respective în stare foarte bună. Acum continuăm cu activităţile de gospodărire programate şi ne pregătim să întâmpinăm ca buni creştini praznicul ortodox al Înălţării Domnului, zi în care vom sărbători, potrivit tradiţiei, şi Ziua Eroilor Neamului", a spus primarul Nicolae Barbu.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
