Autostrada Sibiu-Piteşti, lotul I, Sibiu-Boiţa: s-au executat aproape 10% din lucrări!

În mai puţin de două luni de la deschiderea şantierului pe primul lot al Autostrăzii Sibiu-Piteşti, gradul de execuţie a lucrărilor a depăşit 9%, conform informaţiilor transmise de Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Chiar şi în zilele cu vreme mai puţin favorabilă construcţiei de drumuri, compania Porr Construct S.R.L. a mobilizat pe şantier o echipă serioasă de muncitori şi utilaje, astfel că lucrările au avansat semnificativ faţă de alte proiecte unde acestea se desfăşoară în ritm de melc. Luni, chiar dacă a fost o zi ploioasă, pe şantierul lotului de autostradă Sibiu-Boiţa lucrările au continuat, mai ales la partea de forare de coloane şi la construcţia de podeţe. Vă reamintim că ordinul de începere a lucrărilor pentru Lotul 1 al Secţiunii 1, Sibiu-Boiţa, din cadrul Autostrăzii Sibiu-Piteşti, a fost semnat abia pe 30 martie 2020, la aproape un an de la semnarea contractului. Contractul de proiectare şi execuţie pentru acest lot, cu o valoare de 612 milioane de lei fără TVA, a fost semnat în data de 14 aprilie 2019 între CNAIR şi compania Porr Construct S.R.L. Potrivit prevederilor contractului, a fost stabilită o perioadă de 12 luni pentru proiectare, 36 de luni ca perioadă de execuţie a lucrărilor şi 120 de luni perioadă de garanţie, pentru cei 13,17 kilometri de autostradă.
"2020, anul Autostrăzii Sibiu-Piteşti!"
Aşa cum v-am informat la momentul respectiv, la jumătatea lunii mai, cu ocazia unei vizite pe şantier, ministrul Transporturilor, Lucian Bode, a apreciat modul în care se lucrează pe şantierul Lotului 1 al Autostrăzii Sibiu-Piteşti, menţionând că va fi acordat tot sprijinul pentru constructor astfel încât acesta să finalizeze obiectivul de investiţii. "Este un şantier în care, cu adevărat, se lucrează. Îl felicit pe constructor. Dacă merge în această progresie, sigur nu are nevoie de 36 de luni ca să finalizeze acest obiectiv!", a spus Bode. Totodată, el a menţionat că, pentru tronsonul 4, câiştigătorul licitaţiei ar putea fi anunţat în maxim 20 de zile, în timp ce tronsoanele 2 şi 3 ar putea fi scoase la licitaţie în lunile următoare, până la sfârşitul anului. "După ce am reuşit să începem lucrările la Tronsonul 1 Sibiu-Boiţa, am semnat contractul pentru proiectarea şi execuţia Secţiunii 5 Curtea de Argeş-Piteşti. La sfârşitul acestei luni, cred că vom fi în măsură să anunţăm câştigătorul şi, fără contestaţii, să semnăm contractul, până la sfârşitul lunii iunie, şi pentru Tronsonul 4 Tigveni-Curtea de Argeş. În ceea ce priveşte Tronsonul 3, avem toate datele şi toate analizele făcute (…) astfel încât Compania de drumuri să-l poată scoate la licitaţie şi pe acesta. Avem în analiză o serie de măsurători, studii geo, pe care le realizăm pe Tronsonul 2, astfel încât până la sfârşitul acestui an să putem să scoatem la licitaţie şi să semnăm contractul de execuţie şi pentru el. Aşadar, din acest punct de vedere, suntem în linie dreaptă - după ani şi ani de aşteptări, iată că am început lucrările!", a spus ministrul Transporturilor. Lucian Bode a mai arătat se poartă discuţii cu o instituţie financiară care şi-a exprimat deschiderea pentru acordarea unui împrumut-punte pentru a finanţa Tronsoanele 1, 4 şi 5 din Autostrada Sibiu-Piteşti.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
