Dr. Cornelia Bărbulescu este noul director medical de la Spitalul Municipal Curtea de Argeş!

Recent v-am informat despre schimbările la conducerea acestei unităţi medicale care are arondate mai multe localităţi din zonă în care trăiesc circa 100.000 de oameni. Decizia prin care dr. Florian Badea a fost numit manager interimar pentru 6 luni de zile, timp în care trebuie organizat concursul pentru ocuparea postului, l-a vacantat pe cel de director medical. La sfârşitul săptămânii trecute, dr. Badea ne informa că va propune staff-ului său doi potenţiali candidaţi care să-i ia locul. Ceea ce s-a şi întâmplat şi dr. Cornelia Bărbulescu a primit astăzi decizia internă de numire ca director medical interimar. Pentru cei care o cunosc mai puţin, dumneaei este argeşeancă get-beget, născută, crescută, educată în Curtea de Argeş, unde a absolvit cursurile gimnaziale la Şcoala nr. 1, actualmente "Carol I" şi pe cele liceale la "Vlaicu Vodă". Studiile superioare le-a urmat la Bucureşti, obţinând licenţa în anul 1991, iar din 1992 slujeşte ca medic la spitalul din primul Oraş Regal al României. Specializată în Medicină Generală şi Planning Familial, în timp a obţinut mai multe competenţe care i-au uşurat activitatea specifică. La ora actuală se poate mândri cu familia binecuvântată de Dumnezeu cu un fiu, care este tot medic, însă stomatolog, actualmente rezident în anul II la Secţia de Chirurgie BMP de la un spital din Bucureşti. Prin profesionalismul dovedit în activitate, dublat de capacitatea de a şti cum să se apropie de sufletele pacienţilor oferindu-le încrederea că pot depăşi împreună momentele de cumpănă din viaţă, dr. Cornelia Bărbulescu a fost recompensată sufleteşte de recunoştinţa pacienţilor şi de aprecierea colegilor, care - iată! - n-au ezitat să-i încredinţeze acest post de mare responsabilitate într-o perioadă foarte grea, generată de pandemia de coronavirus.
"Am acceptat această provocare din mai multe motive: întâi nu-mi puteam dezamăgi colegii care dovediseră că au încredere în mine, apoi colaborez de ani buni cu dr. Badea, am făcut mereu echipă bună şi asta mi-a dat încrederea că putem atinge obiectivele propuse pentru acest interimat. Iar acestea ţin în primul rând de o gestionare cât mai bună a situaţiei actuale, dar şi continuarea proiectelor foarte bune de dotare a spitalului, nu numai tehnică, dar şi umană, prin completarea specializărilor medicale cu mai mulţi doctori, buni profesionişti, care să se dedice total vindecării bolnavilor!", ne-a declarat noul director medical. Chestionată dacă va candida pentru acest post atunci când se va organiza concursul, dr. Cornelia Bărbulescu ne-a declarat: "De felul meu sunt om al paşilor siguri atât în profesie, cât şi în viaţa de toate zilele. Dacă totul va merge bine în activitatea pe care o voi depune ca director medical, dacă mă voi convinge că pot beneficia în continuare de sprijinul colegilor şi, în plus, vor exista perspectivele pe care le aşteptăm cu toţii, voi candida!". Noi urăm succes deplin noii echipe de conducere de la Spitalul Municipal!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
