La Brăduleţ au demarat lucrările la alimentarea cu apă

Primarul Evlampie Alecu ne-a informat zilele trecute că această investiţie absolut necesară pentru localnici, în sumă de circa 9.000.000 lei, prin care comuna va fi dotată cu o reţea de alimentare cu apă în lungime de 9,2 km, se află acum în derulare. "Am început din nord, de la Brădet şi deocamdată ritmul în care se desfăşoară este încurajator, având în vedere condiţiile speciale impuse de starea de urgenţă decretată ca urmare a pandemiei de coronavirus. Concomitent se lucrează la bazinele de captare şi la staţiile de tratare a apei pe care o preluăm direct din Râul Vâlsan, care are toate calităţile necesare pentru a fi făcută potabilă cu cheltuieli reduse. Termenul de finalizare a lucrărilor de execuţie este la sfârşitul anului viitor şi suntem optimişti că el va fi respectat. Singura îngrijorare este generată de ritmicitatea cu care vom primi banii pentru achitarea lucrărilor...". Dumnealui ne-a mai informat că în prezent locuitorii s-au obişnuit să respecte restricţiile impuse de starea de urgenţă, convinşi că astfel protejează nu doar vieţile proprii şi ale apropiaţilor, ci şi pe ale semenilor. Şedinţa ordinară de consiliu s-a desfăşurat apelând la telefoanele mobile, iar cea din mai le va respecta întru totul pe cele ce vor fi stabilite pentru starea de alertă.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
