Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 05:18

Undă verde de la Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei - Curtea de Argeş va beneficia de un transport public modern şi de calitate prin finanţarea de 47.028.577,51 lei!

 

Ion Ştefan, ministrul Lucrărilor Publice, Dezvoltării şi Administraţiei, a semnat, în data 13 mai, 24 contracte de finanţare prin Programul Operaţional Regional (POR) 2014-2020, destinate Unităţilor Administrativ-Teritoriale (UAT), instituţiilor publice şi întreprinderilor mici şi mijlocii (IMM). Nouăsprezece dintre acestea se adresează UAT-urilor şi instituţiilor publice, în timp ce alte cinci sunt destinate sectorului IMM. "Guvernul şi M.L.P.D.A. lucrează la un plan de măsuri economice şi sociale care să cuprindă mai multe categorii de intervenţii. În prim-planul reconstrucţiei economice vor fi investiţiile publice, fie că discutăm despre obiective de infrastructură de transport, de infrastructură energetică, de infrastructură în domeniul sănătăţii, educaţiei, în domeniul comunicaţiilor ori în agricultură. În acest sens, M.L.P.D.A. susţine aceste investiţii prin toate proiectele pe care le semnăm zilnic, în cadrul ministerului, pe programe de investiţii destinate unităţilor administrativ-teritoriale, instituţiilor publice, dar şi sectorului IMM, cu bani de la buget sau din fonduri europene", a declarat ministrul Ion Ştefan.

În prima categorie, la poziţia cu numărul 16 se află "UAT Curtea de Argeş, judeţul Argeş, pentru dezvoltarea transportului public - 47.028.577,51 lei". De remarcat ar fi faptul că suma alocată de M.L.P.D.A. pentru acest proiect reprezină aproape jumătate din veniturile prognozate în bugetul municipal pentru anul 2020, care se cifrează la 99.157.740 lei!... De finanţare vor mai beneficia: parteneriatul dintre Judeţul Iaşi şi Institutul Regional de Oncologie Iaşi, pentru creşterea calităţii serviciilor medicale de specialitate prin extindere, modernizare şi dotare ambulatoriu integrat în incinta I.R.O.; IPJ Gorj, pentru îmbunătăţirea izolaţiei termice a anvelopei clădirii sediului Poliţiei Municipiului Târgu Jiu; ISU Mehedinţi, pentru reabilitarea termică şi energetică a Detaşamentului de Pompieri Drobeta Turnu-Severin; UAT Aiud, pentru reabilitarea şi modernizarea sistemului de iluminat public în oraş; UAT Buftea, pentru modernizarea, extinderea şi eficientizarea energetico-funcţională a sistemului de iluminat stradal al oraşului (SISOB); UAT Iaşi, pentru sistem alternativ de mobilitate urbană utilizând staţii automate de închiriere a bicicletelor; UAT Novaci, pentru construire Centru de Tineret, amenajare loc de joacă şi pasaj pietonal în satul Pociovaliştea; UAT Reşiţa, pentru modernizarea sistemului de iluminat public aferent parcurilor şi arterelor principale; UAT Pucioasa, pentru reabilitarea, modernizarea şi dotarea Bibliotecii Orăşeneşti şi extinderea sistemului de supraveghere; UAT Moldova Nouă, pentru înfiinţarea Centrului cultural pentru tineret în cadrul clădirii existente a bibliotecii, prin schimbarea funcţiunii acesteia, modernizarea şi dotarea Centrului cultural de tineret şi îmbunătăţirea spaţiilor publice adiacente; UAT Călăraşi, pentru reducerea emisiilor de CO2 în zona urbană, prin construirea unui terminal intermodal de transport în zona de vest (Siderca); UAT Tg. Mureş, pentru un sistem de management al traficului; UAT Cluj-Napoca, pentru revitalizarea culoarului de mobilitate nemotorizată aferent Someşului, modernizarea şi extinderea infrastructurii pietonale şi de ciclism pe malurile râului, zona 1 - Lunca Someşului Mic; UAT Craiova, pentru înnoirea parcului de vehicule de transport public urban - achiziţia de 30 de autobuze noi (faza 1); UAT Baia Mare, pentru reabilitarea spaţiilor verzi degradate şi realizarea infrastructurii de agrement în zona "Malurile Râului Sasar"; UAT Tg. Jiu, pentru creşterea fluidităţii rutiere, îmbunătăţirea siguranţei cetăţeanului şi realizarea dispeceratului informatic integrat; UAT Dej, pentru îmbunătăţirea infrastructurii educaţionale a Liceului Tehnologic "Constantin Brâncuşi", în vederea creşterii gradului de participare la învăţământul profesional şi tehnic şi UAT Tg. Lăpuş, judeţul Maramureş, pentru construirea unei grădiniţe cu program normal în localitatea Răzoare.

Vă reamintim că sursa de finanţare a proiectului "Dezvoltarea transportului public în Municipiul Curtea de Argeş" este Programul Operaţional Regional 2014-2020, Axa 3.2, cod SMIS 130760. Valoarea totală a proiectului este de 47.028,577.51 lei. Principalele lucrări de intervenţie prevăzute în cadrul proiectului sunt acestea:

- Modernizarea transportului în comun prin achiziţionarea de autobuze electrice (14 buc.), inclusiv construirea staţiilor de alimentare a autobuzelor alimentate electric.
- Construirea/amenajarea/modernizarea staţiilor de transport public.
- Realizare autobază.
- Asigurare acces spre autobază prin reabilitarea străzii Lt. Pavelescu.
- Modernizarea transportului în comun prin implementarea unui sistem de management informatizat cu rol în optimizarea şi eficientizarea traseelor de transport public, dar şi de creştere a siguranţei şi confortului călătorilor.
- Modernizarea sistemelor de bilete integrate pentru călători "e-ticketing".

Sistemul presupune alegerea unor soluţii informatice care să gestioneze elementele specifice activităţii de transport a operatorului prin implementarea unui sistem e-ticketing de taxare pe bază de carduri contactless. Acest sistem presupune implementarea unei infrastructuri IT integrate, care conectează componentele investiţionale propuse prin proiect. Transportul public de călători necesită un sistem de tarifare (e-ticketing) performant, care să ofere atât creşterea confortului călătorilor în utilizarea sistemului urban de transport, cât şi optimizarea exploatării acestui sistem. Sistemul de tarifare este un factor important în transportul public de călători, fiind în acelaşi timp un element de mare complexitate atât din punct de vedere constructiv, cât şi funcţional.

Pe această cale îi felicităm şi noi pe edilul-şef Constantin Panţurescu şi inimoasa echipă de proiect alcătuită din doamnele Isabel Janina Zarioiu, Adriana Ciorbaru, Claudia Gîlcă şi Carmen Delia Coşa, care şi-a făcut pe deplin datoria, dar şi pe consilierii locali care au sprijinit iniţiativa, şi aşteptăm cu nerăbdare demararea lucrărilor, pentru că Oraşul Regal merită un transport modern şi civilizat, demn de cerinţele secolului XXI!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It