Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
smbt 27 iunie 2026 05:21

Edilii din Valea Iaşului au dotat cu tablete elevii săraci din comună!

În şedinţa ordinară a Consiliului Local desfăşurată în data de 30 aprilie 2020 s-a adoptat o hotărâre prin care s-a alocat suma de 4.500 lei din bugetul local pentru acordarea unor ajutoare de urgenţă. Suma urma să asigurare banii necesari cumpărării echipamentului care să le permită şi copiilor din familiile cu probleme financiare să participe la lecţiile on-line. "Colaborarea dintre serviciul specializat al primăriei cu conducerea învăţământului local a dus la identificarea a 9 astfel de cazuri de elevi. Analizând situaţia împreună cu contabilul Mihail Bărbulescu, am întocmit proiectul de hotărâre adoptat de către consilieri în amintita şedinţă. Am luat în calcul cu acest prilej şi economia făcută în ultimele două luni de zile, de când elevii nu au mai venit la cursuri în clase şi n-au mai fost cheltuieli cu utilităţile - energie electrică, încălzirea spaţiilor ş.a.m.d. La ora când s-a adoptat amintita hotărâre, nu aveam certitudinea că statul se va implica direct pentru rezolvarea acestei probleme deopotrivă socială şi umanitară. Pur şi simplu, noi am căutat să respectăm dreptul copiilor la educaţie, care este înscris în Constituţia României. Acum pot spune că toţi cei 9 elevi dispun de echipementul necesar pentru a participa la învăţământul on-line - cum s-a stabilit - şi le mulţumesc aleşilor locali în numele beneficiarilor şi a familiilor acestora pentru înţelegerea de care au dat dovadă când au votat pentru acel proiect de hotărâre!", a declarat primarul Nicolae Barbu.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It